hegedus_lorantne01A központi költségvetési törvényt úgy szükséges módosítani, hogy az önkormányzatok, különösen a kistelepülések kötelező feladatainak ellátására elegendő forrást biztosítson. Ennek érdekében kezdeményez törvénymódosítást a Jobbik.

Hegedűs Lorántné jobbikos országgyűlési képviselő azt írta az MTI-hez eljuttatott közleményében: így kívánják segíteni a kormányzat szakmai munkáját, hiszen Tállai András önkormányzati államtitkár "komolytalan és jogalkalmazói szempontból abszurd kijelentése miatt nyilvánvaló, hogy felelős hozzáállás az illetékes tisztségviselő részéről nem várható el". Közleményében idézte az államtitkár szavait: "amennyiben egy önkormányzatnak hiánya lesz, megszegi az önkormányzati törvény 111. paragrafusát, a kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez, és felszólítja az önkormányzatot a költségvetés rendezésére".

A Jobbik képviselője szerint a települési önkormányzatoknak költségvetésük tervezésekor rendkívül elkeserítő helyzettel kellett szembesülniük. A Jobbik által már a költségvetési törvény vitájában megfogalmazott kritikai észrevételek, amelyek szerint az önkormányzatoknak juttatott támogatások messze nem elegendőek a kötelező feladatok ellátására, sajnos most minden településvezető számára egyértelművé váltak.

A személyi jövedelemadó helyben maradó 8 százalékának megszüntetése, a gépjárműadó 60 százalékának elvétele és az egyes feladatokhoz rendelt központi források szűkös volta miatt a települések a legszigorúbb gazdálkodás mellett sem képesek 2013. évi költségvetésüket hiány nélkül tervezni a hatályos jogszabályoknak megfelelően - írta közleményében Hegedűs Lorántné. Illetve ha ezt megteszik, akkor olyan vitatható megoldások mellett döntenek, mint a korábbi évek megtakarításainak felélése vagy az önkormányzat tulajdonában álló vagyontárgyak elidegenítése, és az önként vállalt feladatok ellátására már ezzel együtt is alig-alig marad pénz.