szinhaz1A hírről Karácsony Gergely számolt be a közösségi oldalán.

A főpolgármester Facebook-bejegyzésében ugyanakkor kiemeli, hogy a főváros képtelen átvenni az államtól ezeknek a színházaknak a tartós támogatását, mert nincs rá pénzük. Emlékeztet, az érintett intézmények a korábbi tao-támogatási rendszerből biztosított támogatásból működtek, melyet a kormányzati támogatások rendszere váltott fel.

A Fővárosi Önkormányzat elsődleges feladata, hogy biztosítsa a saját tulajdonában és fenntartásában lévő színházak működését, amelyeket szintén súlyosan érint az elszabadult infláció, az energiaköltségek drágulása. „Ugyanakkor morális felelősséget érzünk a budapesti kultúra sokszínűségének megőrzéséért, ezért is lett része a 2020-ban megkötött kormány–főváros közötti színházi megállapodásnak a független színházi műhelyek állami támogatása” – írja Karácsony Gergely.

A helyzet tarthatatlansága miatt egy kulturális mentőöv programot hoznak létre, aminek az idei évre része egy 150 millió forintos alap – olvasható a posztban, amiben a főpolgármester ismételten hangsúlyozza, hogy a főváros nem tudja átvenni az állam szerepét és felelősségét.

Budapest 2023-ban ünnepli majd a 150. születésnapját. Ennek az évnek a főváros kulturális sokszínűségében rejlő értékek bemutatásáról, nem pedig a bezáró színházakról kell szólnia – jegyzi meg a városvezető –, amiben nem csupán az a főváros által fenntartott színházakra, hanem minden fővárosi műhelyre számítanak.

A kulturális mentőöv részletei a következők:

  • Az idei évre a főváros költségvetésében szereplő saját fenntartású színházak finanszírozásának átütemezésével létrejön egy egyszeri visszatérítendő (amennyiben a kormányzati támogatás folyósításra kerül) támogatást biztosító 150 millió forintos alap a független és magánszínházak működési költségeinek támogatására.
  • A budapesti színházvédelmi alapból azok a színházi műhelyek kaphatnak támogatást, amelyek állami támogatásban részesültek korábban, de 2022-ben ezt még nem kapták meg. Amennyiben a támogatás megérkezik az államtól, akkor a fővárosi támogatást ennek mértékében vissza kell téríteni.
  • A színházvédelmi alap felhasználásának szabályait augusztus közepére dolgozza ki a főváros az érintett intézményekkel való konzultáció után. A részletszabályok kidolgozásának folyamatában felmérés készül arról, hogy a fővárosi független és magán színházi műhelyek számára milyen mértékű működési nehézséget okoz a kormányzati támogatás elmaradása, illetve annak jelentős csúszása.

Ugyanakkor a lavina úgy tűnik nem áll meg

Több nyilvántartásba vett, közhasznú jogállású előadó-művészeti szervezet sem kapott támogatást az előadó-művészeti célú támogatási programból, köztük az Átrium Színház, Pintér Béla és Társulata, a Proton Színház, valamint a kiemelt minősítéssel rendelkező Centrál Színház – jelezte a kulturális és innovációs miniszternek és a kulturális államtitkárnak címzett nyílt levelében a Független Előadó-művészeti Szövetség, amely a színházak fennmaradásáért a támogatások megítélésére kéri a döntéshozókat. A Centrál Színház igazgatója érdeklődésünkre úgy fogalmazott: a teátrum 250 millió forinttól eshet el.

Cikk ebben a témában

Hirdetés