parlament01A köztársasági elnök észrevételeinek elfogadása után szavazta meg a parlament hétfőn ismét a járások kialakításáról szóló törvényt. Áder János államfő azért küldte vissza megfontolásra a parlamentnek a két héttel korábban elfogadott törvényt, mert azzal házszabálysértő módon a szerencsejáték-szervezésről és a szervezett bűnözésről szóló jogszabályt is módosították, noha az eredeti kormányjavaslat ezekre nem terjedt ki.

A parlament hétfőn törölte az előterjesztésből a kifogásolt részeket. A javaslatot benyújtó debreceni polgármester, Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke azt kívánta volna elérni, hogy szüntessék meg a jegyző mérlegelési jogkörét abban a kérdésben, hány napra záratja be a pénznyerő automatát engedély nélkül működtető üzleteket.

A járások kialakításáról szóló, újból elfogadott törvény a jelenleg az önkormányzati jegyzők által ellátott államigazgatási feladatok jelentős részét a járási hivatalokra bízza, így csak azok maradnak a polgármesteri hivataloknál, amelyek tipikusan a településekhez köthetők és helyi információk nélkül nehezen intézhetők. Így 2013-tól a járási hivatalokhoz kerülnek az okmányirodák, a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, a gyámügyi igazgatás, a gyermek- és ifjúságvédelem, valamint a körzeti földhivatalok és a városi munkaügyi kirendeltségek is – emlékeztet az MTI.

Az államfő május 10-ei beiktatása óta a mostaniakkal együtt eddig öt törvényt küldött vissza a parlamentnek. A Ház minden alkalommal észrevételeinek elfogadásával hagyta jóvá újra a jogszabályokat.