ngtA szervezet szerint drágább, bonyolultabb, és nehezebben elérhető rendszert eredményez, ha 7-8 közigazgatási hivatal lesz a fővárosban.

 

Annak a járási kialakításnak, aminek országosan van, Budapesten nincs értelme – jelentette ki Nagy Gábor Tamás, a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének (BÖSZ) elnöke, az I. kerület polgármestere a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában.

Mint mondta: nincsenek hagyományai ennek az igazgatási szintnek, ezt a fővárosban mindig a kerületek látták el, soha nem voltak járási közigazgatási egységek. Amit nem szoktak meg az emberek az ügyeik intézésének helyszíneként, az kavarodást fog okozni. A városházák ugyanakkor bejáratott helyszínek, ott megvan az ügyintézés infrastruktúrája, ott van az apparátus is. Önmagában az, hogy ez 23 hivatalvezetőt jelent-e, az egy másodlagos kérdés – tette hozzá.

Nem ismerjük azokat a koncepcionális elemeket, melyek alapján a budapesti járási rendszer felállna. Egy dolgot tudunk, hogy erről, amikor a kormány tavaly szeptemberben határozatot hozott, a fővárosban még kerületi hivatalokról volt szó. Egyszer csak megjelenik az, hogy az országos járási szinthez képest négyszer-ötször nagyobb, 200-250 ezer ember hatósági ügyeit intézni hivatott egységeket terveznek létrehozni, amelyek egyébként nem teszik olcsóbbá vagy gyorsabbá a rendszert, hanem drágítják és bonyolítják azt – érvelt a BÖSZ elnöke.

Kérdésre válaszolva elmondta: nem arról szól a vita, hogy állást kell találni a következő ciklusban a parlamentből kieső kormánypárti képviselőknek. Ha valaki ma politikusként ellátja a választott tisztségéből eredő feladatait, nem biztos, hogy végzettségét, vagy akár alkatát tekintve jó hatósági-közigazgatási ember lenne belőle. Az pedig nem igaz, hogy a polgármesterek a hatalmukat féltenék, hiszen nekik eddig sem volt hatósági jogkörük – hangsúlyozta Nagy Gábor Tamás.

Arra a felvetésre, miszerint immár több fővárosi polgármester támogatni látszik, hogy 7-8 járásból álljon Budapest, az I. kerület vezetője azt mondta: ezt a megoldást a BÖSZ elnöksége drágábbnak, bonyolultabbnak, és nehezebben elérhető ügyintézési formának tartja. Ezt az állásfoglalást a keddi közgyűlés, azaz valamennyi polgármester egyhangúlag támogatta.

Hirdetés