toosz kuldottgyules2017A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége legfőbb döntéshozó szerve, a Küldöttgyűlés a múlt héten tartotta meg éves ülését. Ezen résztvettek az Európa Tanács Kongresszusának vezetői, hazai állami vezetők, hazai és külföldi partner önkormányzati érdekszövetségek képviselői is. A Küldöttgyűlés egyhangú szavazással fogadta el a Szövetség önkormányzati rendszerrel kapcsolatos elvárásait és kezdeményezéseit.

A Küldöttgyűlés által az önkormányzati rendszerrel kapcsolatban elfogadott elvárások és kezdeményezések kiemelt elemei a következők:

• Miközben egyetértés van abban, hogy az állam és önkormányzatok közötti feladatmegosztás folyamatát be kell fejezni, a stabilizációval egyidejűleg szükséges a feladatalapú finanszírozás számítási módszerének finomítása.
  • A legfontosabb kérdés a feladatok, hatáskörök minimum feltételeinek közös meghatározása. A minimum közszolgáltatási feladat meghatározása nem csupán az ellátandó feladat szakmai tartalmát rögzítené, hanem az ellátáshoz kapcsolódó pénzügyi forrás igényt is.
  • A TÖOSZ a közfoglalkoztatás rendszerének, az abban való részvétel feltételeinek átgondolását javasolja, amely előkészítő munkában szívesen részt vesznek a szövetségünk által tömörített önkormányzatok konstruktív javaslataikkal.
  • A TÖOSZ felmérte a bevezetett települési adók típusait és körét. A felmérés eredménye szerint meglehetősen kevés helyen éltek a széleskörű adókivetés lehetőséggel. A települések túlnyomó többsége nem talált olyan adótárgyat, amelyet értelmesen lehetne adóztatni és a kistelepülések zömében a lakosság adóterhe már nem fokozható. A TÖOSZ továbbra is szorgalmazza a helyi és a központi adók rendszerének áttekintését, felülvizsgálatát, annak érdekében, hogy erősödjön a helyi bevételek aránya az önkormányzatok költségvetésében, a nagyobb mozgástér érdekében.
  • Kezdeményezzük, hogy a 10.000 fő alatti települések – járásszékhely városok kivételével – részére biztosítson a kormányzat hazai fejlesztési forrásokat. A TÖOSZ az egész országra kiterjedő konzultációt indított megyei polgármesteri fórumain, melynek eredményeként 19 megye több száz települési vezetője megszavazta, és egyhangúlag támogatásáról biztosította a szövetséget. A felhatalmazás alapján a TÖOSZ folytatja a kezdeményezést, és a kormányzattal való egyeztetést annak érdekében, hogy az 50 milliárd forintos keretösszegű fejlesztési pályázati forrás beépüljön a központi költségvetésbe.

Forrás: TÖOSZ

A teljes dokumentum, a Küldöttgyűlés eseményeiről és az ott elhangzottakról szóló részletes beszámoló ide kattintva megtalálható.