tallai_andrasA Belügyminisztérium önkormányzati ügyekben illetékes államtitkára szerint több kedvező változást, így biztosabb gazdálkodást és fejlesztési lehetőségeket hozhat a kistelepüléseknek a jövőre életbe lépő önkormányzati kerettörvény.

Tállai András a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tyukod több mint 300 millió forintból felújított iskolájának átadási ünnepségén az MTI-nek elmondta: a helyhatóságok számára eddig nagy pénzügyi áldozatvállalást jelentett például az oktatási rendszer fenntartása, ennek a feladatnak az ellátását azonban több más mellett az önkormányzati törvény révén az állam szervezi majd. Az államtitkár szerint az önkormányzatoknak biztosabb lesz a gazdálkodásuk, a járási rendszer megteremtése pedig olyan fejlesztési lehetőségeket és irányokat mutat a kistelepüléseknek, amilyenekre eddig nem volt példa.

Az oktatással kapcsolatban kiemelte: ezért a feladatért Tyukodon és sok más kistelepülésen az állam fog felelni, érintve a pedagógusok alkalmazását, az igazgatók kinevezését, valamint a tanterveket készítését, ez utóbbit azonban joga lesz véleményezni az önkormányzatnak. A helyhatóság a törvény életbelépése után is fontos szerepet tölt majd be az iskolák életében, mivel az intézmények épületeinek és az ahhoz tartozó építményeknek (konyhák, étkezdék) a működtetése és fenntartása az önkormányzat feladata lesz.

Fontos, hogy az új oktatási rendszer biztonságos és kiszámítható legyen, ezt célozza a rendszerben dolgozó pedagógusok számára, hogy bérüket közvetlenül az államtól kapják meg – fejtette ki az önkormányzati államtitkár az ünnepségen. Ugyanakkor közölte: az átállás több bizonytalanságot hoz, a következő hónapokban azonban egyértelművé és átláthatóvá válnak azok a változások, amelyek az önkormányzatokat és a pedagógusokat a leginkább érintik.

Hirdetés