szabo_erika02A tervek szerint péntekig az országgyűlés elé kerül a járások kialakításával összefüggő első törvényjavaslat-csomag, amely várhatóan több mint nyolcvan jogszabály módosítását tartalmazza majd - közölte a területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkár.

Az állam legkisebb területi államigazgatási egységei, vagyis a járások kialakításáról szóló társadalmi egyeztetés során több mint 750 javaslat érkezett, feldolgozásuk megkezdődött: az észrevételeket szétválogatták megyékre, és megküldték véleményezésre a kormánymegbízottaknak – ismertette az aktuális helyzetet egy keddi sajtóbeszélgetésen Szabó Erika államtitkár az MTI beszámolója szerint.

A 168 járás és hét fővárosi körzet pontos beosztásáról, székhelyéről nem törvényi, hanem kormányszintű szabályozás születik majd, erről azonban csak később lesz döntés – mondta. Nincs még döntés a budapesti körzetközpontokról, illetve a járási hivatalvezető jogállásáról.

Szabó Erika hangsúlyozta, a járások kialakításának legfőbb célja, hogy az állam maga végezze el az államigazgatási feladatokat, ne pedig a polgármesteri hivatalok, amelyek a helyi közügyekkel kapcsolatos adminisztrációt intézik majd. Ugyanakkor az államigazgatási szolgáltatások ezután is elérhetők lesznek a járási székhelyeken kívüli településeken: a járási hivatal ugyanis ügysegédet küld majd ki a korábban a polgármesteri hivatalban elintézhető ügyek kezelésére.

A tervek szerint a járási székhelyeken és az okmányirodát működtető településeken is lesz kormányablak. A teljes rendszer 2013 végére épül ki – mondta el újra az államtitkár.