darak_peter01A Kúria elnöke szerint az önkormányzatok felügyeleti rendszerének továbbfejlesztése és az önkormányzati önállóság kiterjesztése egymással összeegyeztethető, nem egymással ellentétes fogalmak, a két rendszer között meg kell találni a helyes arányt.

A Kúria elnöke, Darák Péter a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Karának budai intézményében tartott szakmai rendezvényen tartott előadásában arról beszélt, hogy a rendszerváltás óta felépülő magyar államiság fontos vívmányának tartja az önkormányzatiságot, ugyanakkor jelezte azt is, hogy az önkormányzati önállóság mellett érvényt kell szerezni a jog alá rendelés szempontjainak, a felügyelet eszközeinek.

Az önkormányzatiságnak szembe kell néznie egy szervezeten kívüli felügyeleti rendszerrel, amelynek egyrészt az a célja, hogy megvédje az önkormányzatokat, azok jogait az állam más szereplőivel szemben, másrészt hogy garantálja az önkormányzatok törvényes működését – fejtette ki az előadó -, ennek érdekében van szükség arra, hogy törvény rögzítse, mely hatóság milyen eljárási rend mellett avatkozhat be az önkormányzatok életébe.

Az önkormányzati jogok védelme a bíróság igazságszolgáltatási tevékenységén belül az egyes jogviták törvény szerinti elbírálásában jelenik meg – folytatta. A bíróságok háromféle eljárásban foglalkoznak az önkormányzatokkal: egyrészt az önkormányzat által meghozott közigazgatási határozatok felülvizsgálatát végzik, másrészt a helyi önkormányzati rendelet alaptörvényen kívüli jogszabályba ütközésének ügyeiben döntenek, harmadrészt pedig a rendeletalkotási kötelezettség elmulasztása miatt indíthatnak eljárást.

Örömtelinek tartja Darák Péter a 2012. január 1-jétől a Kúrián gyakorolható, az önkormányzati rendeletek törvényességi vizsgálatára vonatkozó normakontroll eljárás eddigi tapasztalatait. Elmondta, hogy a Kúria néhány hónap alatt lezárja a kormányhivatal vagy az alapvető jogok biztosa által kezdeményezett normakontroll eljárásokat, ellentétben az Alkotmánybíróság korábbi, többéves eljárásaival. Ez pedig arra ösztönözhetik a kormányhivatalokat, hogy a Kúriához forduljanak, és ott próbáljanak meg hatékony jogorvoslatot szerezni a törvénysértő önkormányzati rendeletekkel szemben.