sorFeszültséget keltett a Fidesz-frakcióban a járási vezetőkről szóló törvényjavaslat-módosítás. Különösen az ötéves közigazgatási tapasztalatot nehezményezik – írja a Magyar Hírlap.

Több fideszes képviselő is felháborodott azon, hogy a járási vezetők bár lehetnek országgyűlési képviselők, de számukra kikötötték a legalább ötéves közigazgatási tapasztalatot, tehát parlamenti munkát – tudta meg a Magyar Hírlap.

Navracsics Tibor, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot (KIM) vezető miniszter a hétfői zárószavazás előtt benyújtott módosító javaslatát ennek ellenére nagy többséggel megszavazták a képviselők. Ebben az áll, „hivatalvezetői munkakörbe az nevezhető ki, aki büntetlen előéletű, az országgyűlési képviselők választásán választható, felsőfokú végzettséggel és legalább öt év közigazgatási gyakorlattal rendelkezik. E szakasz tekintetében közigazgatási gyakorlatnak minősül az országgyűlési képviselői tevékenység és a polgármesteri tisztség ellátása is.”

Mindez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 2013. január elsejével megalakuló 168 járás élére ugyan kerülhet országgyűlési képviselő, de neki a mostani cikluson kívül egy előző parlamenti négy évben már honatyaként kellett dolgoznia. Úgy tudjuk, hogy azoknak a politikusoknak a többsége, akik a járási hivatalok vezetésére készültek, 2010-ben kerültek be az Országgyűlésbe, így nem vezethetik a járásokat.

Könnyítés ugyan, hogy közigazgatási tapasztalatnak számít a polgármesteri munka is, de a legtöbb érintett nem volt településvezető. A pozícióval 2014-ig nem lesz összeférhetetlen az országgyűlési képviselőség, utána viszont igen.

Egyébként a módosítás szerint a járási hivatalvezetőt a helyi kormánymegbízott javaslatára a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter nevezi ki és mentheti fel. A törvénytervezet arról rendelkezik, hogy a hivatalvezető felett – a kinevezés, a felmentés, a fegyelmi eljárás megindítása, valamint a fegyelmi büntetés kiszabása kivételével – a munkáltatói jogokat a kormánymegbízott gyakorolja.

A megyei kormánymegbízottakat a miniszterelnök nevezi ki.