muzeum1Hiába kezdődött el a múzeumok és könyvtárak sorsáról folyó javaslat parlamenti vitája, a legfontosabb kérdést, a finanszírozás részleteit halogatja a kormány. A miniszteri befolyást azonban megerősítik már most – írja a Világgazdaság.

Továbbra sem világos, miből és hogyan finanszírozzák a korábban megyei múzeumokat és levéltárakat. Az ezzel foglalkozó törvényjavaslat vitáját ma délután kezdték meg a Parlamentben, ám a legfontosabb anyagi kérdések ebből a tervezetből még kimaradtak.

A változtatásokhoz új finanszírozási rendszert is ki kell alakítani, amelynek csak az egyik pillére található a most tárgyalt javaslatban, a többi rész a 2013-as költségvetés részét képezi - mondta parlamenti vitaindító beszédében L. Simon László államtitkár. Azt is hozzátette ugyan, hogy szerinte az új modell a rendszer továbbvitele esetén évtizedekre biztos, kiszámítható finanszírozást jelenthet az ágazat számára - ám attól egyelőre még messze vagyunk, hogy kész legyen a rendszer.

A törvény azokkal a múzeumokkal, könyvtárakkal, levéltárakkal foglalkozna, amelyek 2011 végéig megyei tulajdonúak voltak, ám az akkor tömegesen csődközelbe sodródott megyei önkormányzatoktól átvette őket az állam. 2012 tavaszára azonban már kiderült, hogy az államnak sem éri meg ezeket fenntartani, hiszen sokba kerülnek, ám a presztízsük ahhoz túl nagy, hogy a bezárást felvállalhassák a döntéshozók. Ezért kéretlenül is áttették a városok önkormányzatainak kezébe ezeket az intézményeket, a települések viszont jelezték, hogy a mostani állapotok szerint nem tuidnák ők sem vállalni a fenntartást, bár kénytelenek rá. A vita azóta azon folyik, hogy milyen mutatók alapján osszák el az állami támogatást a városok közt - bár mindenki arra várt, hogy ezt az ügyet rendezzék, a törvényjavaslat nem említi a kérdést, majd a költségvetés fogja csak tisztázni.

Addig is megírták azonban a mostani törvénytervezetben, hogy miniszter szabályozhatja majd az érintett intézmények szakmai, személyi, és infrastrukturális feltételeit. Bekerült a javaslatba az is, hogy 18 megyében a megyeszékhely, Pest megyében pedig Szentendre önkormányzata kapja a feladatokat.

Hirdetés