iskola02Külön forrás áll rendelkezésre az iskolák állami fenntartásba vétele után minden tankerületben a gazdálkodási feladatokra, a zökkenőmentes működés feltételeinek biztosítására és a hirtelen felmerülő kiadások fedezetére.

Ez abban a közleményben áll, amelyet az oktatási államtitkárság juttatott el az MTI-hez válaszul a fővárosi Szilágyi Erzsébet Gimnázium pedagógusainak nyílt levelére. Az oktatási államtitkárság egyúttal jelezte: az oktatásért felelős államtitkár a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnökével szívesen részt vesz a nyílt levelet megfogalmazó tantestület és a hozzájuk csatlakozó érdeklődők fórumán, és válaszol kérdéseikre.

A fővárosi középiskola 49 pedagógusa többek között azt követeli a levélben, hogy az iskolák igazgatóinak adják vissza cselekvési lehetőségüket, hogy továbbra is felelősséggel működtethessék a rájuk bízott iskolákat. Az iskolák igazgatóit, akik eddig intézményüket felelősséggel és hozzáértéssel vezették, a levélírók szerint megfosztották munkáltatói és gazdálkodási jogosítványaiktól, a központi akarat végrehajtó bábjaivá degradálták őket. Nincs lehetőségük még arra sem, hogy váratlanul adódó helyzetekben felelősséggel, megfelelő jogosítványok birtokában járhassanak el. Naponta alázzák meg őket újabb és újabb jelentések, listák és kimutatások bekérésével, teljesíthetetlen határidőkkel. Mindez a tanév kellős közepén, a félévzárás időszakában - sorolták. Elvárásként fogalmazták meg az iskola kiszámítható, nyugodt működésének biztosítását, a tanárok munkájának és szakértelmének megbecsülését, elismerését, a tankerületi igazgatók kinevezési módjának nyilvánossá tételét, és azt, hogy a kinevezésekbe legyen beleszólása az érintett intézményeknek és vezetőiknek.

Az oktatási államtitkárság reagálásában kiemelte: az önkormányzati köznevelési intézmények állami fenntartásba vétele az évtized legnagyobb léptékű átalakítása. Jogszabályi előkészítésekor sokféle szempontot kellett mérlegelni. A feszített tempó ellenére minden feladat a tervezett ütemben teljesült, a közvélemény és a szakemberek folyamatos tájékoztatása mellett. Az állami fenntartásba vétel a biztonságosabb, igazságosabb, jobb, kiszámíthatóbb iskolarendszer megteremtése érdekében történt.

A tankerületi vezetők, akik tavaly novemberben kezdték meg munkájukat, nem egy távoli központból irányítanak, hanem ott vannak a járásokban, mind a 175 székhelyen, illetve a főváros 23 kerületében. Az iskolákat azonban továbbra is az iskolaigazgatók vezetik, nem a tankerületi igazgató, ő pusztán a fenntartói feladatokat látja el – írja az államtitkársági közlemény. Az iskolaigazgató jogköre módosult ugyan, de az iskola szakmai munkájának változatlanul ő a vezetője, ő felel a jog- és szakszerű munkavégzés megszervezéséért. A gazdasági ügyek helyett a korábbinál intenzívebben, hatékonyabban tud a nevelő-oktató munkára, az intézmény pedagógiai programjának megvalósítására figyelni. A gazdálkodás az iskolák többségében eddig sem az intézményvezető jogköre volt, hanem az önkormányzati fenntartó által létrehozott gazdasági szervezet látta el.

A fenntartáshoz szükséges források az intézményfenntartó központ rendelkezésére állnak, ugyanez igaz a működtetési költségekre is azon intézmények esetében, ahol 2013. január 1-jével a működtető is a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ lett. Az államtitkárság hozzátette: a mindennapi gyakorlatban annyi változást érzékelnek az intézmények vezetői és pedagógusai, hogy az új rendszerben azokban a szakmai ügyekben, amelyekben eddig az önkormányzathoz fordultak, most a tankerület vezetőjét kell keresniük, a működtetéssel kapcsolatban pedig attól függően, hogy ezt a feladatot ki látja el, az önkormányzatot vagy a tankerületet.

Az államtitkárság arra is emlékeztet válaszában, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ még karácsony előtt tájékoztató levelet küldött az önkormányzati fenntartású iskolák igazgatóinak. Ehhez mellékelt egy olyan segédletet, amely pontos útmutatást ad az iskolai feladatok ellátásához, az aktuális problémák megoldásához, és megjelöli, hogy konkrét esetben kihez fordulhatnak.

Hirdetés