kozseghazaKissé megváltozott a Szentesi járásban január elsejétől a közös önkormányzati hivatalok összetétele. Települések „váltak el” és „házasodtak össze”. Azóta minden falu talált új társat, már amelyiknek szüksége volt a törvény által szabályozott közös működésre. A lavinát Eperjes indította el.

Nyolc évvel ezelőtt lépett életbe a közös önkormányzati hivatal rendszere, amelyhez a csatlakozás a 2000 főnél kevesebb lélekszámú falvak esetében kötelező. A települések járáson belül társulhatnak. Egy települést csupán egy másik, a társuláshoz nem csatlakozott település választhatja el a többitől. Az a cél, hogy ne csak papíron működjenek együtt a közösségek, hanem valódi kötelék alakuljon ki közöttük.

Eperjes szakított Fábiánsebestyénnel

A Szentesi járásban az önkormányzati választás után kezdődött a közös hivatali társak újragondolása. Eperjes korábban Fábiánsebestyénnel alkotott közös önkormányzati hivatalt, Fábiánsebestyén vezetésével. A falu polgármestere, Kós György volt az előző ciklusban is, és október 13-án is őt választották meg. Eperjesen az előző ciklusban Kós György fia, Kós György Gergő látta el a településvezetői feladatokat. Az őszi helyhatósági választáson azonban 11 szavazattal kikapott, a falu új polgármestere Kabai Mátyás lett.

– Kós György polgármester úrral nem egyeztek az elképzeléseink, így nehéz lett volna a partnerség. Az újonnan felállt képviselő-testületünk is úgy gondolta, hogy más irányba kell indulnunk – mondta Kabai Mátyás, Eperjes első embere.

– 2000 fő alatti település önállóan nem működhet. A szabályok alapján két lehetőségünk maradt, vagy Szentessel, vagy Derekegyházzal alakítunk közös hivatalt. Mindkét település nyitott volt az együttműködésre, végül azért esett Derekegyházra a választásunk, mivel úgy véljük, két kistelepülésnek könnyebb az együttműködés, mivel ugyanazok a gondjai – magyarázta. Derekegyház idén január 1-jéig Szegvárral alkotott közös önkormányzati hivatalt.

Derekegyháznak saját jegyzője lesz

– 2008-tól élt Szegvárral a kapcsolatunk, előbb körjegyzőség, majd közös önkormányzati hivatal formájában. Most, Eperjes megkeresése után nyílt lehetőségünk arra, hogy mi, a két kistelepülés összefogjunk és így önállósodjunk – tudtuk meg Szabó István polgármestertől. A közös hivatal székhelye Derekegyházon lesz. Jegyzői pályázatot írtak ki, ami után van érdeklődés.

Szegvár lakosságszáma bőven meghaladja a 2000 főt. Fábiánsebestyénnek viszont új települést kellett keresnie a közös önkormányzati hivatalhoz. Árpádhalomra esett a választásuk, amely eddig Nagymágoccsal fogott össze.

Nagymágocs egyedül folytatja

– Nagymágocson 3000-en élünk, így önállóan is tudjuk vinni a hivatalt, Fábiánsebestyén viszont nem. Ezért nekik Eperjes után kellett egy új partnertelepülés. Árpádhalmot keresték meg, mi nem gördítettünk akadályt, segítettük a váltást – említette meg Szebellédi Endre, Nagymágocs polgármestere.

(delmagyar.hu) (Képünk illusztráció)