bakondigyorgy01A katasztrófavédelem rendkívüli horderejű és óriási léptékű átalakuláson ment át tavaly, az eddigi eredmények alapján a rendvédelmi integráció és az ehhez kapcsolódó új hatósági és műveletirányítási szemlélet beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője, Bakondi György altábornagy adta ezt az értékelést az MTI-nek. Emlékeztetett arra, hogy a 2012. január elsejével hatályba lépett új katasztrófavédelmi törvény alapján egységes rendszerben, április elsejétől pedig új struktúrában látják el feladataikat az állami irányítás alá került tűzoltóságok, és egy októberi finomhangolást követően december végével lezárult az átalakítási folyamat.

A szervezetileg és struktúrájában is átalakított katasztrófavédelem működésének minden részelemét ugyan még nem lehet kielemezni, de a közbiztonság növelése érdekében végrehajtott változás már most beváltotta a hozzá fűzött reményeket – mondta az altábornagy. A rendszer jól működik, hatékonyabb, és ennek köszönhetően a megelőzésben és a káresemények csökkenésében is pozitív az előremozdulás.

A szervezet gyökeres átalakítására irányuló bírálatokra utalva megjegyezte: társadalmi szükséglet volt, hogy a katasztrófavédelem, benne a tűzoltóságok, a polgári védelem és a megalakított iparbiztonsági hatóság országos hatáskörű rendvédelmi szervvé váljon, biztosítva az állampolgárok vagyontárgyainak védelmét, a tűzbiztonság növelését, és segítve a gazdaság működését. Kifejtette: a katasztrófavédelem speciális, új végrehajtás-centrikus, egységes vezetésű és arculatú rendvédelmi szervvé alakult, olyan jogosítványokkal, amelyekkel más hatóságok nem rendelkeznek.

A múlt év első negyedében az önkormányzatoktól átvették az állami irányítás alá került hivatásos tűzoltóságok vagyontárgyait, átalakították és megyei szintre csökkentették a korábban 132 helyen működő gazdálkodást, megyei műveletirányítási központokat hoztak létre. Csak a múlt évben az önkormányzatok előirányzott költségvetését megtízszerezve 4 milliárd forintot fordítottak fejlesztésre.

A katasztrófavédelmi kirendeltségek és őrsök, a hivatásos speciális mentőkből álló, nemzetközi minősítést is szerzett Hunor nemzeti, és az önkéntesekből álló megyei szintű Huszár mentőcsapatok, valamint a saját megyei szintű egészségügyi, pszichológiai és munkabiztonsági központok létrehozása mellett rendkívüli előrelépésnek nevezte Bakondi György a veszélyes üzemeknek, a veszélyes anyagok szállításának és a kritikus infrastruktúráknak a felügyeletét ellátó egységes iparbiztonsági hatóság megalakítását. A megelőzési feladatok fontosságát hangsúlyozva, a két évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófára emlékeztetve elmondta: minden, a megelőzésre fordított egy forint megtérül, hiszen katasztrófa esetén a kárfelszámolásra tíz, a helyreállításra pedig további száz forintot kellene költeni.

Az altábornagy azt mondta: szemléletváltásra van szükség a hivatásos szervezeteken belül, ami eddig nagyon nehezen ment. Meggyőződése azonban, hogy az átalakítást mindenki pozitív változásként értékeli, és belátja, hogy az új, rendvédelmi szervvé alakult katasztrófavédelem karrierlehetőséget és biztos egzisztenciát, munkahelyi és társadalmi megbecsülést ad a szervezethez tartozó, egyre fiatalodó állománynak.

Hirdetés