sorbaJól vette az első napok akadályait a január 1-jén létrejött járási rendszer - jelentette ki Navracsics Tibor.

 

A miniszterelnök-helyettes a Kossuth Rádió műsorában arról beszélt: zökkenőmentes volt a járási hivatali rendszer elindulása, amit önmagában véve is várakozáson felülinek tart, számolt ugyanis azzal, hogy az első munkanapokon komoly funkcionális problémák lehetnek. Kisebb fennakadások voltak ugyan - elsősorban az okmányirodáknál -, de ezek is elenyészőek - jegyezte meg.

A közigazgatás "új kultúrájáról" szólva a tárcavezető azt mondta: "sokan hátrányként szokták megfogalmazni, hogy ha túl kedvesek vagyunk az ügyfelekhez, akkor odaszoknak, és akkor is ott lesznek, ha nincs semmilyen elintéznivalójuk". Ő azonban - folytatta - ezt nem tartja problémának: igenis, "ha valaki társaságra vágyik, bármilyen abszurdnak tűnik is a feltételezés, hadd menjen" az adófizetők pénzéből fenntartott hivatalba. A cél ugyanis szerinte éppen az, hogy az ügyfél azt szokja meg, hogy az államtól, az állam embereitől kedves, türelmes, tisztelettudó hozzáállásra számíthat. Meg kell változtatni azt a viszonyrendszert, hogy a polgár ellenfelének tekinti az államot - összegezte álláspontját.

Amikor szerkesztőségünk tesztelte az új járási hivatalok működését, nem volt ilyen egyértelműen rózsás a helyzet. Egyes településeken nem tudtak hivatalos okmányokat készíteni az okmányirodákban és a járási hivatalokban. Nem volt ugyanis még új hivatalos pecsét, vagy megfelelő fejléc a papírokon. Így jártunk például Budaörsön, amikor lakcímkártyát próbáltunk intézni. Nem tudták megmondan, mikor kapnak új pecsétet, időpontot januárban már nem tudtak adni. A 30 ezres Budaörsnek a 14 ezres lélekszámú Budakeszi a járási székhelye, ahol az első munkanapon már láttak egy új pecsétet. Előfordult az is, hogy egy önkormányzattól átvett dolgozó megjelent a járási hivatalnál, de ott még nem tudták megmondani neki, mi lesz a feladata, vagy hogy hová tudják leültetni dolgozni.

Hirdetés