munkahMajdnem négyszázezren adtak ötleteket a nyáron a kormánynak arról, milyen állami díjakat, fizetni való terheket töröljenek el a döntéshozók az újabb rezsicsökkentés keretei között. A Magyar Idők úgy tudja, a kormány már elfogadta a közigazgatási díjak mérsékléséről szóló, 107 törvény módosítását indítványozó javaslatot, a tervek között szerepel az erkölcsi bizonyítványok kiállításáért fizetendő díj megszüntetése, s nagy a valószínűsége annak is, hogy a jövőben az adóigazolások illetékét már nem kérik el a vállalkozásoktól.

Számottevő érdeklődés mellett zajlott le az állami rezsicsökkentésről a nyáron megtartott konzultáció – tudtuk meg a Miniszterelnökségtől. Az állampolgárok június elejétől két hónapon át fejthették ki véleményüket a járási és a kormányhivatalokban arról, hogy a döntéshozók milyen állami díjakat, fizetendő terheket töröljenek el. Összesen 390 ezren osztották meg gondolataikat a kormánnyal – közölte a tárca, megjegyezve: az egyes minisztériumok a konzultáció eredményeiből kiindulva dolgozták ki szakmai javaslataikat.

Mint a Magyar Idők megtudta, a kormány már elfogadta a közigazgatási díjak eltörléséről szóló előterjesztést, a 107 törvény módosítását indítványozó javaslat így rövidesen az Ország­gyűlés elé kerülhet.

A várható lépések kapcsán a Miniszterelnökség több részletet is elárult. Például azt, hogy a tervek szerint  eltörlik a hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjat. Az intézkedés – a korábbi statisztikát figyelembe véve – évente 370 ezer állampolgárnak hozhat anyagi könnyebbséget. A vállalkozásoknak pedig az lehet igen kedvező, hogy a jövőben vélhetően nem kell majd illetéket fizetni az adóigazolások igénylésekor. Az intézkedés évente nagyjából négyszázezer céges beadványt tehet ingyenessé. A konzultációban részt vevő személyek épp ennek a két tételnek a megszüntetését indítványozták a legnagyobb számban.

Lényeges, hogy a különféle tételek eltörlésével – a Miniszterelnökség közlése szerint – összességében tízmilliárdos bevételről mond le a következő esztendőben az államkassza. Az összeg a polgárok, a vállalkozások zsebében marad.

Hirdetés