mosoly1A közigazgatást a társadalom és a civil szféra sótlan, lélektelen, humortalan bürokratikus gépezetnek tartja, pedig mindez nem fedi a valóságot, egyszerűen csak sztereotípia. E kérdéskört járta körül a Rádió Orient vendégeként Gyergyák Ferenc, Józsa Fábián és Szmetana György.

A közigazgatásban dolgozókat pusztán bürokratának tartjuk, ami egyre pejoratívabb jelentéssel bír: a bürokrata szürke, keserű és papírszagú, nem érzékeny az életre – osztja meg velünk Gyergyák Ferenc. Pedig létezik humor is a közigazgatásban. Az az elvárás, hogy a közigazgatás ne mutassa meg az igazi arcát. Hivatalosságot kell sugároznia, ami komolyságot, fegyelmezett szigort tükröz. Ugyanakkor van egy sajátos, ügybuzgó, szolgálatkész arca is. Emiatt nem tudja megmutatni azt az oldalát a társadalom felé, amely az ügyeket intéző intellektusok között teljesen természetesen tartalmazza a humort, sőt a lelket – mondta el Józsa Fábián. A közigazgatás sajátos belső humorát illusztrálandó Szmetana György ismert filmek címeire hívta föl a figyelmet: A félelem bére, A rettegés foka,vagy akár a Három fölösleges férfi címek említése egyaránt mosolyogtató megvilágításba helyezik a közigazgatással és dolgozóival kapcsolatos sztereotípiáinkat. A szakértő egyébként pályafutása során mozaikszavakat is alkotott – emlékezett vissza –, mint példáula KFR, vagyis a kormánytisztviselők félelemreflexe, ami akkor lép működésbe, amikor egy kérdésre nem tudnak válaszolni, helyette inkább próbálnak kitérő feleletet adni.

A megszállottság és egyfajta mentalitás alapfelvétele a közigazgatási munkának – vélte Gyergyák. Nagyon fontos az emberi oldal is, a nehézségeket, a terhelést pedig a humor segít átvészelni. Természetesen van egy szervezet,hierarchia,utasítási jog és normakövetés, de az igazi munkát emberek végzik, ettől lesznek a döntések rosszak vagy jók, és még a rossz döntések is értékesebbek, ha azokat emberek, és nem egy számítógépes rendszerhozza – tette hozzá Józsa.

Lélektelenül a köztisztviselő csak humánrobot lenne. Minél közelebb van valaki a valósághoz, az ügyfélhez, annál inkább jellemzi a humor is, szemben a szeparáltabb munkakörökkel, amelyek valóban lélekölőek lehetnek olykor.Emberségre is szükség van, hiszen a tisztviselő segít másoknak, megoldásokat keres, problémát próbál megoldani – magyarázta Gyergyák Ferenc. Amíg az ember szívesen megy be dolgozni, addig van lélek a közigazgatásban – mutatott rá Józsa Fábián, megemlítve, hogy a frontoffice rendszerű budapesti kormányablakoknál körülbelül 80 százalékos ügyfél-elégedettség van, ami összességében azt mutatja, mégiscsak az elégedettség dominál a szolgáltató közigazgatásban. Egy nemrégiben lezajlott, kormányhivatalokmunkáját vizsgáló felmérés azt bizonyította, hogy az ügyfelek sokkal elégedettebbek a kormányablakok, mint például a közműszolgáltatók ügyfélszolgálatinak munkavégzését illetően. Az elégedett ügyfél pozitív visszacsatolása pedig ösztönzőleg hat az ügyintézőkre is.

Akinek van humora, az mindent tud. Akinek nincs, az mindenre képes – írja Karinthy. A közigazgatásban, ha az humánummal és humorral szövődik át, a problémamegoldás is egyszerűbb. A telefonfülke helyrajzi számára bejelentkező – egyébként hajléktalan – nénike máris kérvényezhette a rendszeres szociális segély megállapítását, hiszen rendelkezett állandó lakcímmel. – mesélte példaként az emberségre Dudás Ferenc, a műsor házigazdája. Az, hogy a tisztifőorvos hivatalos közleményben hívta fel a figyelmet a hőségriadóra, hogy amiatt akár gatyában is lehet otthon az ember, szintén jól mutatja a közigazgatásban rejlő humor kiaknázhatóságát – mutatott rá Szmetana,

Gyergyák szerint a mindennapokban persze nehéz mindig jókedvre derülni. Sok régi közigazgatási irat bizonyítja ugyanakkor, hogy sokszor egy feszült vitát is meg is tud fordítani, fel tud oldani egy jókor beszúrt, vicces megjegyzés, a humánusan, humorral közelítő, megfelelő ügyintézés. Valóban vannak tehát olyan kényszerhelyzetek a közigazgatásban, amelyeken tényleg csak humorral lehet túllendülni. Sokszor az élet „túlszalad” a jogszabályokon, s ezeket a helyzeteket az tudja megoldani, akiben van lélek, humor és nem bújik a bürokrácia páncélja mögé – zárta a beszélgetést a szakértő.

Hirdetés