irodaKépzésekkel, önéletrajzírással és pályaorientációval segítik az álláskeresők elhelyezkedését a fővárosi kormányhivatal munkatársai – mondta a Rádió Orientnek Újhelyi Zita, a Foglalkoztatási Főosztály Munkaerőpiaci Osztályának vezetője.

A Munkaerőpiaci Osztály tevékenysége alapvetően három részre osztható: a támogatások biztosításával, szolgáltatások nyújtásával és a munkáltatókkal való kapcsolattartással.

A fővárosban februárban közel 21 ezer álláskeresőt regisztráltak, akiknek legnagyobb része bár középfokú végzettséggel rendelkezik, azonban szakmai végzettsége nincsen – mondta az osztályvezető.

Az álláskeresők elhelyezkedését a kormányhivatal többféleképpen tudja segíteni. A foglalkoztatási programok közül Újhelyi Zita kiemelte az általános hazai forrásból finanszírozott támogatásokat, amelyek célja az állaskeresők minél magasabb számban való hosszútávú elhelyezkedése.

Ezt a végcélt segítik a különböző humánszolgáltatások, amelyek támpontot nyújtanak többek között a kompetenciák felmérésében, a pályaorientációban és az önéletrajz írásban. Azonban a tanácsadók legfontosabb feladata továbbra is a közvetítés – mutatott rá az osztályvezető. Kiemelte: a szolgáltatások – amelyek keretében egyéni és csoportos tanácsadáson is részt vehetnek a jelentkezők ‒ ingyenesen elérhetők valamennyi álláskereső számára.

Az érdeklődőket ezen kívül várják a pályaorinetációs kiállításokra, amelyek immáron évente két alkalommal kerülnek megrendezésre. Tavasszal kifejezetten azokat várják erre az eseményre, akik nem rendelkeznek végzettséggel, még ősszel azoknak a 7. és 8. osztályos tanulóknak készülnek kiállításokkal, akik egy szakma elsajátításának lehetőségét fontolgatják.

A humánszolgáltatások mellett a Munkaerőpiaci Osztály képzései segítenek, hogy a munkát keresők jobb lehetőségekkel induljanak. „Ezeket első sorban azok veszik igénybe, akiknek nincsen szakképzettsége” – mondta Újhelyi Zita. A tanfolyamok ingyenesek, intenzívek és a munkaerőpiac igényei szerint indítják őket, hogy azok végeztével a munkavállaló mihamarabb eljuthasson az őt kereső munkáltatóhoz.

A fentieken kívül foglalkoznak azokkal is, aki vállalkozást kívánnak indítani, vagy lakhatási támogatásra van szükségük. Illetve nem feledkeztek meg a munkáltatók támogatásáról sem annak érdekében, hogy több ember foglalkoztatására legyen lehetőség – zárta szavait az osztályvezető.

(Képünk illusztráció)