orban viktor141013A Fidesz-KDNP győzelme a vasárnapi önkormányzati választáson az egész országé - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a parlament hétfői plenáris ülésén napirend előtti felszólalásában. A néppárti politika folytatását ígérte, és úgy fogalmazott, ideje magunk mögött hagyni az ideológiák korszakát.

Azért győzött az egész ország, mert a választás végeredménye és következménye egy sohasem tapasztalt méretű összefogás, együttműködés és egység, márpedig az európai politika elmúlt hatvan évéből tudható, hogy egy ország akkor emelkedhet fel, ha egységes - fogalmazott beszédében a kormányfő a helyhatósági szavazás másnapján. Szerinte, ha jól használják fel az egység erejét, ha kitartanak "a valamit valamiért politikája" mellett, ha nem engednek "a valamit semmiért politikájának", akkor eljuthatnak a teljes foglalkoztatáshoz. Míg 2010-ben 3,6 millióan dolgoztak, és 1,8 millióan fizettek adót, addig ma 4 millióan dolgoznak, 4 millióan fizetnek adót – mondta ezzel kapcsolatban.

A gazdasági növekedés 3 százalék felett van, a munkanélküliség pedig 8 százalék alatt. Az önkormányzati választás eredménye is igazolja, hogy "Magyarország munkába állt, Magyarország dolgozik" - értékelt a miniszterelnök. "Ideje, hogy magunk mögött hagyjuk az ideológiák és az izmusok korszakát" – folytatta Orbán Viktor, aki szerint az önkormányzati választás megerősítette a kormánytöbbséget abban is, hogy nemzeti alapon álló, néppárti politikát kell folytatnia a következő években is. Szavai szerint olyan "kegyelmi pillanatban" van az ország, amikor nem újrakezdeni kell valamit, hanem megerősíteni, folytatni, végigvinni a megkezdett munkát. A helyzet javul, "Európa pincéjéből följöttünk a földszintre, és most kell, most kellene nekivágni az emeleteknek" - fogalmazott a kormányfő, aki szerint a vasárnapi választás azt mutatja, "van még szufla az országban", van lehetőség újabb munkahelyeket teremteni, újabb lépéseket tenni a munkaalapú társadalom felé.

A miniszterelnök úgy látja, az emberek újból igent mondtak arra a politikára is, amely középpontba állítja és támogatja a családokat, így a következő időszak egyik legfontosabb feladatának annak elkerülését tartja, hogy a munkahely és a család közötti választás csapdájába essenek. Felszólalásában kijelentette továbbá, hogy a Fidesz-KDNP és a kabinet ahogyan eddig, úgy ezután is a háromharmadot fogja szolgálni, és meghallja azok hangját is, akik a vasárnapi önkormányzati választáson nem a kormánypártokra szavaztak.

Az LMP szerint Magyarország nem lehet függő, szolidaritáshiányos, kiszolgáltatott ország, hanem esélyteremtő, független, megújuló Magyarországra van szükség – mondta felszólalásában Schiffer András, a párt frakcióvezetője, aki szerint a kormányfő szélsőjobboldali gazdaságpolitikát követ. Jólétet sem hitelre, sem kizsákmányolásra nem lehet alapozni – mondta az ellenzéki politikus. Kifogásolta, hogy munkahelyek szűnnek meg a versenyszférában, a kormányzati intézkedések miatt felpörgött a jövedelemkiáramlás, a kormány stratégiai partnerein keresztül a támogatások 81 százaléka "kifolyik" az országból.

A Jobbik frakcióvezetője, Vona Gábor felszólalásában a munkahelyteremtés, az önkormányzatiság és a magyar-cigány együttélés területén szorgalmazott hangsúlyváltást. A kormány számos intézkedését a Jobbik programjából vette át – jelentette ki. Állítása szerint a munkahelyteremtés területén sikerpropaganda zajlik, félmillió ember hagyta el az országot; az önkormányzati rendszer kudarcosan működik; a magyar-cigány együttélés területén pedig "humánus megoldást kell találni", mert gazdasági, politikai, kulturális "bombán csücsülünk". Kijelentette: a Jobbik lett az ellenzék, a kormánypártnak vele kell lefolytatni minden vitát.

Az MSZP frakcióvezetője, Tóbiás József szerint, ha a politikai többség nem kapcsolódik társadalmi többséghez, akkor nincs valódi, sikeres, erős Magyarország. A kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta, a kabinet az elmúlt négy évben kiüresítette az önkormányzatiság eszméjét, elvonta hatásköreit, "otthagyva" a legfontosabbat, a szociális rendszert. Azt követelte a kormányfőtől és a kormánypárti képviselőktől, biztosítsanak minden feltételt az önkormányzatoknak, hogy képesek legyenek a Magyarországon meglévő társadalmi krízist kezelni. Ki fog derülni a költségvetés tárgyalásakor, hogy milyen eszközt, védelmet tud nyújtani a kormány azoknak az önkormányzatoknak, amelyek segítséget várnak - jegyezte meg. Kitért arra is, hogy ma minden harmadik gyermek nélkülöz, és 3,4 millióan nem keresnek többet 65 ezer forintnál.

Hirdetés