diplomaA gyakorlati oktatás befejezését igazoló oklevél átvételével ért végett a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Program harmadik évfolyamának képzése. Az egy éves program befejezésével már 500 főre emelkedett azon fiatalok száma, akik 2011 óta sikeresen fejezték be a képzést. A frissen végzett ösztöndíjasok feladata, hogy megváltoztassák a közigazgatásról hagyományosan kialakult, nem túl pozitív képet, megújítsák az egész közigazgatást - mondta köszöntőjében Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes.

„2010-ben azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy megújítsuk a közigazgatást. Az intézményi és jogszabályi megújulás mellett nemzedéki megújulást és kultúraváltást is hirdettünk” – mondta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a záróünnepségen. A most végzett fiatalok feladata, hogy megváltoztassák a magyar közigazgatásról kialakult negatív, ”merev, aktatologató hatóság” képet és helyette egy „érzékeny intézményrendszerré” alakítsák át, melynek legfőbb célja a polgár szolgálata, a „konkrét ügyével az államigazgatáshoz forduló polgár segítése” – tette hozzá. 

Az ösztöndíjprogram lehetővé tette, hogy a fiatalok ne csak hazai, hanem külföldi tapasztalatokat is szerezhessenek. „Önök megjárták Európát, nyelveket beszélnek. Az Önök előtt álló feladat, hogy mindazt, amit megtanultak és felhalmoztak most éles helyzetekben a közigazgatás működtetése során hasznosítsák is” – hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes. A külföldön szerzett jó tapasztalatokat hozzák haza, a jókat építsék be, a rosszakat pedig kerüljék el - javasolta Navracsics.

Pozitív belső agyelszívást valósítottunk meg a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Programmal és a a Magyary programban lefektetett életpályamodell megvalósításával. Megpróbáltuk a közigazgatásba csábítani tehetséges fiatalokat – jelentette ki Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára. A három év bizonyította, hogy ez jól működik – tette hozzá. Azt várjuk, hogy bontsátok le a hagyományos képet, amely szerint itt „savanyú ábrázattal, átütő papírra dolgozó hivatalnokok” dolgoznak - mutatott rá az államtitkár.

Ez az 500 ösztöndíjas fiatal komoly „vérfrissítésnek” számít, hiszen ez a szám a minisztériumokban dolgozó 5-6 ezer fő közel 10 százaléka, és ez már alkalmas arra, hogy a fiatalosabb arcot adjanak a közigazgatásnak - mutatott rá Rétvári. „A tudásotok alapján Ti alakíthatjátok tovább a közigazgatást. Formáljátok, alakítsátok, és változtassatok rajta” – biztatta az államtitkár a frissen végzetteket.

Vonzóbbá tettük a közigazgatást, a pozitív visszajelzésekből egyértelműen kiderül, hogy a fiatalok itt megtalálták a számításukat – mondta Biró Marcell, a KIM közigazgatási államtitkára. Azt tervezik, hogy az következő hét éves európai uniós költségvetési ciklusban további 1000 fiatalt képeznek ki ösztöndíjprogram keretében. Emellett fogyatékkal élő felsőoktatásban tanulókat is várnak a közigazgatásba, hogy ők is megfelelő munkatapasztalatokat szerezhessenek. 'Vállalkozzatok új feladatokra, mert csak így tudtok fejlődni. De a tudás és talpraesettség mit sem ér elkötelezettség nélkül” – hangsúlyozta, majd a munka rutinszerűvé válásától óvta a fiatalokat. „Arra kell gondolni, hogy a köz szolgálatának sikere egyben az egész ország sikere is”- emelte ki Bíró Marcell. 

Az ösztöndíjprogram gazdája a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal volt, és a képzés minden részletében részt is vettek – jelentette ki Csonka Ernő, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal elnöke. A program elindításakor fontos célként jelölték meg a megfelelő színvonal biztosítását, és azt hogy az ösztöndíjasok a program végén munkalehetőséget is kapnak a közigazgatásban. Mindkettő teljesült, hiszen a továbbfoglalkoztatási arány 90 százalék feletti, és már külföldről is érdeklődnek a magyar ösztöndíjasok iránt – mondta Csonka Ernő a KIH elnöke.

(OrientPress Hírügynökség)

Hirdetés