czibere karoly01A párhuzamosságok megszüntetése érdekében az a döntés született, hogy egyesítik a gyermekjóléti és a családsegítő központokat - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára.

2016. január 1-jétől egyesítik a családsegítő központokat és a gyermekjóléti szolgáltatókat annak érdekében, hogy ne épüljenek ki párhuzamos kapacitások, valamint hogy „összeérjenek az információk, és együtt hasznosuljanak a család számára” – közölte Czibere Károly a Józsefvárosi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központban tartott sajtótájékoztatón. Az intézmények új neve család- és gyermekjóléti szolgálat lesz.

A kormány több intézkedéssel is meg kívánja erősíteni a szolgálatokat. Szintén 2016-tól növelik a szolgálatok támogatását 10 százalékkal, tehát a jelenlegi 4,5-5 milliárd forinthoz jön még évi 460 millió forint. Emellett az idén július elsejétől évi 15,3 milliárd forinttal nő az ágazatban dolgozók bérére fordítható összeg, főként a magasabb végzettségű szakemberek kapnak majd belőle, bérkiegészítésként. Mivel a gyermekjóléti szolgálatoknál főleg magasabb végzettségűek dolgoznak, azt remélik, hogy a szolgálatoknál dolgozók anyagi megbecsülése jelentősen tud javulni júliustól - mondta az államtitkár.

Kitért arra, hogy az átalakítás keretében 2016. január 1-jétől megbontják a gyermekjóléti szolgálat eddigi „homogén jellegét”. Mivel eddig rendkívüli energiákat kötött le a szolgálatoknál, hogy egyszerre kellett családgondozási és hatósági feladatokat ellátni, az utóbbiakat elkülönítik.

Járásonként létrehozzák a járásközponti önkormányzati fenntartású család- és gyermekjóléti központokat, amelyek száma ezzel országos szinten 48-ról 198-ra fog emelkedni. Ezek feladata lesz a gyermekek védelembevételével kapcsolatos hatósági munka tervezése, a kapcsolattartás a gyámhivatallal, továbbá olyan speciális szolgáltatások, amilyenekkel nem rendelkezik minden szolgálat - mint például a pszichológus. A szolgálatoknak pedig a jövőben kizárólag szolgáltatási feladataik lesznek – mondta az államtitkár.

Mindennek a finanszírozása is megváltozik. A jövőben a hátrányos helyzetű települések több forrást kapnak, hogy az ellátandó családok számához igazodva a térség több családgondozót tudjon foglalkoztatni. A finanszírozásnak fontos eleme az is, amely megelőzi a töredékstátuszok kialakítását, a korábban kényszerből létrehozott, mindössze 2-3 órás állások ugyanis nem hatékonyak. Mindenhol, ahol az állam előírja a magasabb családgondozói létszámot, a teljes álláshoz szükséges teljes finanszírozást is biztosítja.

Az államtitkár elmondta: azt szeretnék, ha a jövőben a szakemberek sokkal több figyelmet tudnának szentelni a családoknak. A kormány elkötelezett a gyermekvédelmi rendszer megerősítésében, hiszen rendkívül fontos, hogy a szolgáltatók hatékony védelmet nyújtsanak minden családnak, és minél hamarabb jelezzék az esetleges problémákat. Az a cél, hogy „egyetlen gyermek se kallódjon el”, és Magyarországon ne történhessen meg, hogy egy családból anyagi nehézségek miatt kelljen kiemelni egy gyermeket.

Hirdetés