iskola01Elfogadta az országgyűlés a köznevelési törvény módosítását, amely elsősorban azzal függ össze, hogy a közoktatási feladatellátás 2013. január 1-jétől állami kézbe kerül - az óvodák kivételével. Jövőre a rendőr az utcáról az igazgatóhoz kísérheti az igazolatlanul hiányzó általános iskolás diákot.

A köznevelési törvény tavalyi megszavazásakor az új közigazgatási rendszerben még csak a kormányhivatalok voltak ismertek, azóta kiderültek a járások működésének és az állami-önkormányzati szerepvállalásnak, intézményfenntartásnak a részletei is, a mostani módosítás ezért vált szükségessé az előterjesztő Fidesz-KDNP-s képviselők szerint. A törvényjavaslat részletesen szabályozza, milyen feladatokat lát el az állam mint fenntartó, és milyeneket látnak el az önkormányzatok – adta hírül az MTI.

Eszerint a háromezer lakost meghaladó lélekszámú településeken a helyi önkormányzat gondoskodik a köznevelési intézmények működtetéséről - a szakképző iskola kivételével. Mentesülnek azonban a helyhatóságok e kötelezettségük alól, ha gazdasági okokból nem tudják ellátni. A háromezernél kisebb lakosú településeken az állami intézményfenntartó központ működteti az iskolákat. A helyi önkormányzat azonban dönthet úgy, hogy átvállalja ezt a feladatot. Az iskolák működtetésével kapcsolatos álláspontjukról idén szeptember 30-áig kell kinyilvánítaniuk szándékukat az önkormányzatoknak. A döntést pedig október 30-áig kell meghozniuk.

Azt is beleírták a köznevelési törvénybe, hogy a települési óvodák és iskolák valamely egyháznak való átadásához a szülők legalább felének beleegyezése szükséges.

Pontosítottak részletein is: Meghagyták a törvényben azt a passzust, hogy idén szeptember 1-jétől kezdődően felmenő rendszerben kell megszervezni a mindennapos testnevelést az iskolák első, ötödik és kilencedik évfolyamán. Ehhez most egy módosítással hozzátették, hogy az ezeken az évfolyamokon alkalmazott helyi tantervbe legalább heti öt testnevelésórát kell beépíteni.

Ugyancsak megszavazta a parlament csütörtökön azt a belügyminiszteri javaslatot, amely alapján jövő január 1-jétől az igazgatóhoz kísérheti a rendőr azt az általános iskolás diákot, aki igazolatlanul marad távol a tanítási órákról. Az így módosított rendőrségi törvény rögzíti a rendőrség feladatai között, hogy a fenntartó kezdeményezésére közreműködik az általános és a középiskolák rendjének fenntartásában.

A rendelkezés szerint, ha egy 14 évnél fiatalabb diák nem tudja hitelt érdemlően igazolni, hogy engedéllyel hiányzik a tanításról vagy a kötelező iskolai foglalkozásról, és nincs vele nagykorú, akkor az iskolával való előzetes egyeztetés után a rendőr az igazgatóhoz kísérheti őt. "Hitelt érdemlő igazolást" az iskola, az orvos vagy a szülő állíthat ki.

Módosult a köznevelési törvény is: szintén 2013. január 1-jétől a tanuló iskolájának megállapítása, a hiányzás jogszerűségének ellenőrzése, valamint az iskolával és a szülővel való kapcsolatfelvétel céljából a köznevelés információs rendszeréből továbbítható a rendőrségnek egyebek mellett a diák neve, neme, születési helye és ideje, lakcíme, állampolgársága, diákigazolványának száma, tanulói jogviszonyának adatai, valamint iskolájának neve, címe.

Hirdetés