fizu0A pedagógusok mellett a közszolgálat más területein dolgozók is jelentős béremelésre számíthatnak a következő években – értesült a Magyar Nemzet. A lap információi szerint a hét végi kormányülésen háromlépcsős emelésről határoztak.

2014. január 1-jétől tizenöt százalékkal, egy évvel később újabb tíz százalékkal, míg 2016 első napjaiban további öt százalékkal magasabb fizetést kapnak majd a közszolgálatban dolgozók – olvasható a Magyar Nemzetben. – Mindez persze az ország gazdasági teljesítményétől is függ – tette hozzá a lap hét végi tanácskozáson részt vevő forrása. A béremelés az Orbán-kormány által elindított egységes életpályamodell bevezetéséhez kapcsolódik, amelynek során megteremtették a kormánytisztviselők, a rendőrök, a katonák, a vám- és pénzügyi területen és a többi hivatásos állománynál dolgozók, továbbá az önkormányzatoknál és más közintézményeknél foglalkoztatott köztisztviselők által betöltött hivatások közötti átjárhatóságot.

A pedagógusok fizetése már szeptembertől növekszik, az ígért emelés felét most, a másikat jövőre kapják meg. A konkrét ütemezésről Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szerint július 10-én dönthetnek, de az már biztos, hogy az életpályamodell teljes körű bevezetésével átlagosan másfélszer többet keresnek majd a pedagógusok.

A köznevelési törvény szerint az új illetményalap a mindenkori minimálbérhez igazodik majd, egyetemi végzettség esetén annak 200, főiskolai diploma esetén 180 százaléka lesz. Ha a kormány nem módosít a törvényben már meghatározott fizetési kategóriákon, akkor a pályakezdő pedagógusok bére a mostani bruttó 122, illetve 129
ezer forintról 176, illetve 196 ezerre emelkedhet. A fokozatokhoz tartozó béreket rögzítő melléklet szerint a komolyabb munkatapasztalattal bírók még jobban járnak: hat-nyolc ledolgozott év után az emelés mértéke a százezer forintot is meghaladja.

Petróczi Gábor közoktatási szakértő a lap birtokába került összesítése szerint a közalkalmazotti bértáblán jelenleg F fizetési osztályban lévő főiskolai végzettségű pedagógusok átlagosan 71 százalékkal, a G osztályban lévő főiskolai végzettségű szakvizsgázott pedagógusok átlagosan 62 százalékkal, a H fizetési osztályban lévő egyetemi végzettségű pedagógusok átlagosan 64 százalékkal, az I fizetési osztályban lévő egyetemi végzettségű szakvizsgázott pedagógusok bére pedig átlagosan 47 százalékkal lesz több. Az új bérrendszerről készített tanulmányában a szakértő rámutat, hogy a szakvizsgával rendelkezők meglévő bérelőnye átmenetileg elveszik, hiszen a modell indításakor mindenkit a pedagógus I. fokozatba sorolnak, minősítő eljárással pedig leghamarabb 2014-ben lehet továbblépni.

Az alapbér mellett egyébként a pótlékok is jelentősen megugranak. Míg például az osztályfőnöki pótlékot a jelenleg hatályos kormányrendelet 7 és 20 ezer forint között rögzíti (a konkrét összeget a fenntartó határozhatja meg), az új táblázat már végzettségtől függően 18–53 ezer, illetve 20–59 ezer forintos kereteket tartalmaz. Az intézményvezetői pótlék várhatóan 70 és 141 ezer, valamint 78 és 156 ezer forint között fog alakulni. A gyógypedagógiai pótlék – ugyancsak végzettség függvényében – legalább 8800, de legfeljebb 19 600 forint lehet, ugyanennyi jár majd a hiányszakon tanító és a több szakot tanító pedagógusoknak is, míg a munkaközösség-vezetők átlagban 15 ezer forintot kaphatnak a korábbi 6 ezerben maximált összeg helyett. Heti egy órakedvezményükről ugyanakkor mind a munkaközösség-vezetőknek, mind az osztályfőnököknek le kell mondaniuk.

 

Hirdetés