A Miniszterelnökséget vezető Lázár János miniszter sajtótájékoztatón jelentette be, hogy 30-50 százalékos béremelést javasol a közigazgatásban dolgozóknak 2016 júliusától. Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés szerint nem lehet tovább halogatni a teljes közszférára vonatkozó béremelést.
Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, bizakodva fogadják az ígéretet, de ez nem elég, a kormány sem a köztisztviselők, sem a közalkalmazottak esetében nem késlekedhet az illetmények emelésével. A közszférában már hét éve nem történt béremelés, és miközben a közszféra dolgozói között aggasztó méreteket ölt a dolgozói szegénység, a kormány még csak nem is ígér 2017 előtt illetményemelést a közalkalmazottaknak.
Felhívták a figyelmet a szakszervezetek arra, hogy a közalkalmazotti bértábla a minimálbér és a bérminimum folyamatos emelésével „összecsúszott”. Például egy frissen belépő, csak általános iskolát végzett közalkalmazottnál a tíz-tizenöt éve ott dolgozó, középfokú végzettségű munkavállaló legfeljebb néhány ezer forinttal keres többet, ha egyáltalán többet keres.
Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés udvariasan elismeri, hogy Lázár János jól látja: az államreform sikere a keményen dolgozó köztisztviselőktől függ, akiknek most béremelést ígért. De megállapítja, hogy az ország működőképessége azoktól a közalkalmazottaktól is függ, „akik jelenleg szó szerint éheznek és nyomorognak”.
A teljes közszférára vonatkozó béremelést nem lehet tovább halogatni, és meg kell szüntetni azt a megalázó helyzetet, hogy „összecsúszott” az illetménytábla, amit a minimálbér emelése eredményezett - olvasható a szakszervezeti közleményben.