navracsics_tiborA "nagy felkészülés éve lesz" az idei: fel kell készülni a 2013. január 1-jén elindítandó rendszerre. A kormány tudatában van annak, hogy a területi hovatartozással kapcsolatban a településen élők érzékenyek, ezért igyekeznek óvatosan eljárni a járások kialakításánál – mondta a közigazgatási és igazságügyi miniszter.

A kormany.hu oldalon már elérhető a járási leosztás, a tervezetet a települések képviselő-testületi tagjai és a polgármesterek január 29-éig véleményezhetik - emlékeztetett Navracsics Tibor. Ha egy település más járáshoz szeretne tartozni, arra lehetőség van, a döntést a területileg illetékes kormányhivatal és kormánybiztos szakmai véleményére támaszkodva hozzák majd meg.

Navracsics Tibor elmondta: a kormányablakrendszer, amely jelenleg a megyeszékhelyeken és a megyei jogú városokban működik, a jövőben a járási székhelyeken, illetve a nagyobb településeken is elérhető lesz. A kormány bízik abban, hogy a polgárok érzékelik majd azt a kulturális váltást, amely ma az államigazgatásban és közigazgatásban végbemegy.

Az államigazgatási szervezet egy évvel elkezdődött átalakításával kapcsolatban a miniszter kiemelte: olyan államigazgatást, valamint területi-állami intézményrendszert kíván létrehozni a kormány, amely a kormányhivatalok és kormányablakok hálózatának létrehozásával lehetőség szerint hatékonyabbá teszi a működést, illetve egyszerűbbé és barátságosabbá teszi az ügyintézést az állampolgároknak. Navracsics Tibor szerint önmagában az a tény, hogy a megyei önkormányzatok által fenntartott intézményrendszer átvételét a kormányhivatalok hajtották végre, jól mutatja, hogy ezek a hivatalok mekkora bizalmat alakították ki saját működésük iránt.

A kormány eredeti célja, hogy minél hatékonyabb és bürokráciamentesebb ügyintézés valósuljon meg, az államapparátus létszámával összefüggésben pedig a gazdasági ésszerűség szempontjainak kell dominálniuk. A közszférában megkezdődött elbocsátásokról szólva úgy fogalmazott a miniszter, hogy ez egyszerre jelenti a "pufferként" létező üres, valamint az állami feladatellátás ésszerűsítése következtében fölöslegessé vált álláshelyek megszüntetését. De a kormányzat nem tartja fölöslegesnek azokat az embereket, akiknek a feladatkörük megszűnésével távozniuk kell a közszférából - hangsúlyozta Navracsics Tibor. Nekik hozta létre a kormány a Karrier Híd Programot, amelynek keretében járulékkedvezményt kapnak azok a vállalkozók, akik a közszférából most elbocsátandó kormány-és köztisztviselők munkaerejére igényt tartanak.