suliA salgótarjáni önkormányzat döntését követően a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) közölte lapunkkal, hogy „egy intézmény fenntartása és működtetése alapvetően különbözik egymástól”.

A salgótarjáni önkormányzat múlt hónapban úgy döntött, hogy lemond a helyi iskolák működtetéséről, ugyanakkor Pásztó egy sajátos konstrukcióval visszavenné azt a Kliktől. Ezzel kapcsolatban a Klik egy héttel megkeresésünk után közölte: nem ugyanaz a fenntartás és a működtetés.

Közlésük szerint a nemzeti köznevelésről szóló törvény értelmében az iskolafenntartás a Klik feladata, és ezt teljes egészében az állam finanszírozza. A jogszabály alapján települési önkormányzatok kizárólag a működtetésben vehetnek részt.

„A 3000 főt meghaladó lakosságszámú település esetében a működtetést az önkormányzat látja el, 3000 fő alatti településeken pedig a Klik. Amennyiben egy 3000 főt meghaladó település önkormányzata lemond a működtetési jogáról, hozzájárulás megfizetésére köteles.”

– írta a Klik. Ehhez határidő is meg van szabva: a helyi önkormányzati választást követő év június 15. napjáig van lehetőség nyilatkozni arról, hogy a működtetői feladatokat el kívánják látni vagy sem.

A működtető települési önkormányzat saját forrásai terhére biztosítja a köznevelési feladat ellátásához szükséges tárgyi feltételeket, továbbá az ingó és ingatlan vagyon működtetésével összefüggő személyi feltételeket. Mindazonáltal a nevelési-oktatási feladatok – például a tanrend vagy a pedagógusok felvétele – a fenntartó feladata.

Dóra Ottó salgótarjáni polgármester pont erre hivatkozott, amikor az önkormányzat döntését indokolta. Szerinte ugyan a pénzt a város adja, de sem a személyzeti, sem a tartalmi döntésekbe nincs beleszólása. „Rendre konfliktusokat szül, hogy ugyanabban az irodában ül a Klik és az önkormányzat alkalmazottja: ha a nyomtatóból kifogy a festékpatron, kitör a veszekedés, kinek a feladata gondoskodni a pótlásról” – nyilatkozta múlt héten a Népszabadságnak.

Pásztó: egyedi konstrukció

A pásztói önkormányzat szeretné visszavenni a működtetést a Kliktől, mert szerintük olcsóbban tudnák ezt végezni. Radó Péter oktatáspolitikai szakértő, a 2014-ig működött Oktpolcafé egyik szerzője szerint ez azért meglepő, mert a Klik eleve alulfinanszírozott, hatalmas adóssággal küzd – májusban már 12 milliárdnál járt –, így keveset költ intézményfenntartásra. Salgótarján is azért akarja átadni az intézményfenntartást az államnak, mert 300 millió forintba kerülne, de ők csak 11 millió forint oktatással kapcsolatos támogatást kapnak a központi költségvetésből – mondta Radó Péter az MNO-nak.

A szakértő szerint a pásztói érdekes konstrukció, hiszen alapvetően akkor szoktak az önkormányzatok iskolaműködtetést fizetni, ha az intézmények a kezükben vannak, nem a Kliknél. Ám Pásztó fizet a Kliknek, hogy az állami kézben lévő intézményeket fenntartsa – ez országosan nem jellemző modell Radó Péter szerint, nem is csodálja, ha visszavennék az iskolákat az államtól.

Hozzátette: egy iskola fenntartása sok tényezőtől függ: az iskolaépület méretétől, állagától, a szolgáltatói díjaktól és a szolgáltatók közötti versenytől, az eszközvásárlásoktól, és így tovább. Ám szerinte egy iskola összköltségének 85 százalékát a pedagógusbérek teszik ki – ezt az államkincstárból kapják a tanárok.

(mno.hu)

Hirdetés