nagykorosAz országban elsőként írt alá megállapodást járási hivatal felállításáról a Pest Megyei Kormányhivatal és a nagykőrösi önkormányzat. Az okirat hitelesítői, Tarnai Richárd megyei kormánymegbízott és Czira Szabolcs polgármester arról állapodtak meg, hogy januártól huszonkét önkormányzati köztisztviselő folytatja munkáját a járási hivatalban.

Rögzítették azt is, hogy a feladatok átvételével az állam ingyenes használati jogot kap a várostól a 600 négyzetméternyi, nemrégiben felújított irodahelyiségre a polgármesteri hivatal melletti épületben – jelentette az MTI. Tarnai Richárd az eseményen arról beszélt, hogy a járási hivatalok a megyei kormányhivatalok kirendeltségeként az államigazgatási ügyek intézésében nyújtanak segítséget az állampolgároknak 2013. január 1-jétől, önkormányzati feladatokat nem vesznek át. Tehát ezekben intézik majd a gyermekvédelmi, gyámügyi és szociális ügyeket, ide tartoznak majd az okmányirodák, továbbá a munkaügyi és népegészségügyi kirendeltségek, összesen körülbelül nyolcvan ügykör.

Az ügyintézésre a járási hivatalok részeként működő, hétfőtől péntekig 8 órától 20 óráig nyitva tartó kormányablakokban lesz lehetőség. Ezek 2013 végére nyílnak meg országszerte mintegy 300 helyszínen. Jelenleg Pest megyében 3 kormányablak működik: Cegléden, Vácon és Érden, de minden olyan településen, ahol most okmányiroda található, lesz egyablakos ügyintézés - ígérte a kormánymegbízott.

Pest megyében a nagykőrösi mellett még tizenhét járási hivatal kezdi meg működését jövő év elejétől. Októberben megkötik az érintett települési önkormányzatokkal az átadás-átvételről szóló megállapodásokat. A területi közigazgatás átalakításának legfőbb célja, hogy az állampolgárok egyszerűbben és gyorsabban intézhessék el az ügyeiket - olvasható az első aláírás alkalmából kiadott közleményben.

Az államigazgatási feladatok átvételével az azok ellátásához szükséges ingó és ingatlan vagyonra az állam ingyenes használati jogot kap – emlékeztet a közlemény. A kormányhivataloknak a járási hivatalhoz kerülő köztisztviselőkről, az ingyenes használatba vett ingatlan és ingó eszközökről kell megállapodást kötniük az önkormányzatokkal.