torok_krisztina_drValószínűleg hétfőn lesz a zárószavazása az országgyűlésben annak a törvényjavaslatnak, amelynek értelmében az önkormányzati fenntartású kórházak május elsejével állami kézbe kerülnek - jelentette be a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet főigazgatója, Török Krisztina.

A hosszú nevű intézetnél bíznak abban, hogy a javaslatot haladéktalanul megszavazza a parlament, május elsejével átvehetik az érintett intézményeket, és július elsejével elindulhat az egészségügyi fekvőbeteg-ellátás új rendszere. A központi, állami kézbe kerülő intézmények listáján 53 plusz 14 intézmény van. Az első csoportba tartoznak azok a kórházak, amelyeknek tulajdonosa, fenntartója lesz az állam. A második csoportnál magát a szolgáltatót nem veszi át az állam, csak az intézmények által bármilyen jogcímen használt önkormányzati ingó és ingatlan vagyon kerül át központi fenntartásba.

A főigazgató felidézte: 2012. január elsejével a megyei és a fővárosi önkormányzat fenntartásában álló intézményeket vette át az állam. Májustól az összes fekvőbeteg-, majd 2013 januárjától az összes járóbeteg-ellátó intézmény fenntartójává válik a GYEMSZI. Több, májusban állami kézbe kerülő városi kórházban már most kritikus az eladósodottság mértéke, néhol működési támogatásokat is elvontak az intézményektől – emlékeztetett Török Krisztina. A következő időkben nem lesz több pénz az egészségügyben, „hacsak nem történik valami csoda” - mondta. Ezért mindenképpen növelni kell a hatékonyságot.

Ehhez a forrásokat úgy kell elosztani, hogy közben mind a működésből, mind a központi közbeszerzések révén minden hatékonysági tartalékot kiaknázzanak. Az egységes irányítás révén, amit lehet, központilag szereznek be: gyógyszert, földgázt, áramot - sorolta a főigazgató. Az a cél, hogy minél több forrás maradhasson az intézményeknél, hogy az ágazatban dolgozók bérére fordíthassák. Mindeközben a GYEMSZI számára a legfontosabb a biztonságos betegellátás. Török Krisztina az intézmény legfőbb feladatának azt tekinti, hogy az egészségügyben a szolgáltatás színvonala emelkedjen.

Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter március 30-án nyújtotta be az országgyűlésnek a települési önkormányzatok fekvőbeteg-szakellátó intézményeinek átvételéről és az átvételhez kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló javaslatát, ennek értelmében május elsejével az összes önkormányzati fekvőbeteg-ellátó intézményt átvenné az állam. A javaslat indoklásában az olvasható, hogy a kormány célként határozta meg az egészségügyi intézményrendszer átalakítását az ellátás színvonalának emelése, egységessége és hatékonyabb, költségtakarékosabb intézményfenntartás végett. Ennek érdekében a tervezett három helyett két lépcsőben átveszik az önkormányzatoktól a fekvőbetegek ellátását szolgáló intézményeket.