feher_jozsef02Az önkormányzati munkahelyek megőrzését akarja elérni a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, valamint húszszázalékos tarifaemelést. Így foglalta össze a programalkotó és tisztújító kongresszusa eredményét a szakszervezet ősszel leköszönő főtitkára.

Az MKKSZ egész napos programalkotó és tisztújító kongresszusa négy fontos kérdésről tárgyalt – mondta el a rendezvény befejezése után Fehér József főtitkár. Elsőként azt akarják elérni, hogy a járási rendszerre való átállás után is legyen minden önkormányzati dolgozónak munkahelye, azaz ne legyenek elbocsátások.

Azt is el akarják érni, hogy 2013. január 1-jétől a közszolgálat egészében legyen húszszázalékos tarifaemelés. Ez a főtitkár szerint azt jelenti, hogy az egyes tételeket ilyen mértékben kellene megemelni. Ez legkevesebb 8-10 százalékos bruttó keresetnövekedést jelenthet.

A szférában négy éve nem volt tarifaemelés. Amint azt Fehér József kifejtette, a tarifaemelés és a béremelés közötti lényeges különbség az, hogy előbbi beépül a rendszerbe. A főtitkár elmondta azt is, hogy egy több évre szóló bérfelzárkóztatási programra tettek javaslatot a kormánynak. Az a lényege, hogy a kereseteknek minden évben a tervezett infláció mértékével és a tervezett GDP-növekedés ötven százalékával kell emelkedniük.

Elfogadtak egy szakmapolitikai csomagot is, amelyben egyebek mellett minőségi jogszabályalkotást, bürokráciacsökkentést vállaltak, valamint a közszolgálat teljes korrupciómentességét tűzték ki célul – tudósított az MTI. Fehér József utalt arra, hogy a korrupciós ráta ma is csak négy ezrelék, ami azt jelenti, hogy ezer megkérdezett ügyfélből mindössze négyen mondják azt, hogy az ügyintézésért, az adott ügy jobb elbírálásáért pénzt kértek tőlük. Ezzel összefüggésben azt hangoztatta, hogy az MKKSZ szakszervezetként nemcsak a bérekért és a munkahelyekért harcol, hanem megtesz mindent a jobb közszolgáltatásokért is.

A kongresszuson ismét a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete elnökévé választották Árva Jánost. A főtitkári teendőket pedig szeptembertől Boros Péterné látja majd el.