wekler_ferencA Kistelepülések és Kistérségek Országos Szövetségének elnöke szerint a kistelepüléseket nem fenyegeti az eladósodottság réme, de nem tudják, mi történik velük a következő hónapokban, és azt sem látják, mitől lesz ésszerűbb, egyszerűbb és költséghatékonyabb számukra a jövő.

Nincs információjuk a kistelepüléseknek és a kistérségeknek a jövőbeni szerkezeti változásokról és pénzügyi következményeikről - mondta a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Szövetségének (KÖSZ) elnöke, Wekler Ferenc a szervezet tavaszi közgyűlése előtt az MTI-nek. Nagy a bizonytalanság, az önkormányzatok nem tudják, mi történik velük a következő hónapokban, milyen körjegyzőségekhez és mikor kell csatlakozniuk, a körjegyzőségek és a jegyzőségek munkatársainak milyen feladataik lesznek. Azt sem tudják, mi lesz az iskoláikkal, a járások milyen feladatokat végeznek majd, és milyen forrásból működnek.

Wekler Ferenc szerint a kistelepüléseknél az eladósodottság kezelhető, sok nagyvárostól eltérően nincsenek kritikus helyzetben, ezért „az átmeneti időszakot át tudják vészelni”. Bíznak ugyanakkor abban, hogy az átalakuláshoz kapcsolódó többletfeladatok miatti terheket a kormány kompenzálja a jövő évi költségvetés elfogadásánál.

Egyelőre nem látják az átalakulásban az egyszerűsödést, ésszerűsödést és a költséghatékonyságot, amelyekre a szövetség szerint is nagy szükség volna – mondta még a KÖSZ elnöke. A változások tervezésébe ugyan nem vonták be őket, de továbbra is szívesen vennének részt a törvények előkészítésében.

A KÖSZ tavaszi közgyűlésére több mint 140 településvezető, jegyző és kistérségi munkatárs érkezett Mórahalomra, hogy a háromnapos konferencia keretében tájékozódjon a változásokról. Ehhez a szövetség előadásokat szervezett, több minisztériumi meghívottal.

Hirdetés