schmidtjeno4Magyarország földútjainak legnagyobb része a főváros és a nagyvárosok agglomerációjában van, ahol új lakóparkok, városrészek épültek – hívta föl a figyelmet a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Schmidt Jenő szerint, mivel a beruházók nem gondoskodnak a megfelelő úthálózatról, annak biztosítása az önkormányzatokra hárul, amik saját forrás híján leginkább pályázatokból, állami céltámogatokásokból próbálják aszfaltoztatni az utakat.

Schmidt Jenő legjobb tudomása szerint erre vonatkozólag nincs felmérés, sejtése szerint a legnagyobb elmaradás Budapesten, az agglomerációban, illetve a nagyvárosok vonzáskörzetében lehet, ahol jelentős belterületbe vonások történtek, magyarán nagy lakóparkok, új városrészek épültek ki az elmúlt 15-20 évben.

Példaként említhető a XVIII., XIX. és XX. kerület, de a főváros szinte teljes vonzáskörzete, de akár Győr vagy Kecskemét és környéke, ahol gombamód nőttek ki a lakóparkok – tette hozzá a TÖOSZ elnöke.

A belső úthálózatnak főként azon részei vannak elmaradva, amik a fő közlekedési közútvonalakhoz csatlakoznak. Schmidt Jenő országosan pár száz kilométerre becsüli a földutak hosszát, ezek 80 százalékán Budapest és az agglomeráció osztozkodik, míg a már kialakult struktúrával rendelkező országrészek egyre kevésbé érintettek.

Azzal kapcsolatban, mi az aszfaltozás legfőbb gátja, a szakértő emlékeztetett: az önkormányzatok bevételeinek legnagyobb része a közszolgáltatásokra megy el, tehát nem igazán marad forrásuk ilyen munkákra, maradnak hát az állami pályázatok és a céltámogatások.

Utóbbit illetően viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a Vidékfejlesztési Program erre vonatkozó eleme kimondottan a külterületi földutaknak a rendberakására vonatkozik, belterületre nem.

Schmidt Jenő szerint egy terület fejlesztésekor a minimum része kellene legyen a víz, a szennyvíz, a gáz és a villany bevezetése, valamint az útépítés is, de nem az. Belterület esetében a lakóközösségeknek egyébként van arra lehetőségük, hogy aszfaltozási igényüket jelezzék az önkormányzatnak.

Az más kérdés, hogy ennek elvégzésére mikor és hogyan lesz forrás.

(Infostart.hu)