lakaskMindenhol kilőttek az árak, de végeredményben óriásiak lehetnek a különbségek megye és megye között. A költözködők megindultak, így a népességfogyás viszont általánosságban befékezett a támogatott falvakban.

Nagyobb szerepet kaptak az utóbbi három évben a kisebb települések az országos lakáspiacon, az élénkülésben pedig a falusi csok is szerepet játszott - derül ki az ingatlan.com elemzéséből.

A kutatásban hivatalos és saját adatok alapján az ingatlanhirdetési portál azt vizsgálta, hogy miként változott a lakosságszám, az ingatlanárak átlagos mértéke és a kínálat a falusi csokos településeken.

Megállapították, hogy a falusi csokos települések már nagyobb szeletet kaptak az országos lakáspiaci tortából. 2022-ben már a teljes kínálat 19 százalékát adták, szemben a 2019-es, alig több mint 17 százalékos értékkel.Drágulás is jött, az érintett több mint 2 ezer településen összességében az eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 160 ezer forintra nőtt a 2019-es 101 ezer forintos szintről.

Az ingatlanok Pest és Veszprém megyében a legdrágábbak: ezekben 306-324 ezer forint volt az átlagos kínálati négyzetméterár 2022 márciusában. A legolcsóbak pedig Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében találhatóak, utóbbiakban 67-104 ezer forintos négyzetméterár volt a jellemző.

A meginduló költözők miatt a kedvezményezett helységekben az elmúlt három évben a népességfogyás feleakkora volt, mint a nem falusi csokos településeken. Magyarország állandó lakossága 2019 első napjától 2022 január 1-ig 1,1 százalékkal mérséklődött. A nem falusi csokos településeken a népességfogyás üteme 1,23 százalék volt három év alatt. Ezzel szemben a falusi csokos települések állandó lakossága csak 0,57 százalékkal csökkent.

A bevezetés óra 2021 végéig 28 ezren igényelték a falusi csokot 153 milliárd forint értékében. Ez az összes csok kérelem egyharmadát és az összes megigényelt csok támogatás 45 százalékát fedi le a vizsgált időszakban. A nagyobb támogatások az igénylések összegében is megmutatkoznak: egy átlagos falusi csok igénylés 5,4 millió forint értékű volt, szemben egy „általános” csok igénylésre jellemző 2,8 millió forintos összeggel.

Az igénylők között jóval nagyobb, 60 százalékos arányt képviselnek a legalább három gyermekes családok. Az „általános” használt lakásra vonatkozó csok-igénylők körében az ő arányuk csak 26 százalékos.

Hirdetés