eutanacsA magyar kormány nem biztosít elég forrást az önkormányzatok részére, valamint túlságosan nagy mértékben avatkozik be az ügyeikbe – írja legújabb jelentésében a strassburgi székhelyű Európa Tanács.*

Az önkormányzatiságról szóló jelentés összefoglalójában pozitívumként írták le azt, hogy a magyar főváros különleges közigazgatási státusszal rendelkezik, valamint hogy a helyi hatóságok megfelelően tudnak együttműködni egymással. 

Felrótták a kormánynak, hogy az utóbbi években a helyi és a regionális önkormányzatok rovására egyre nagyobb mértékű „újracentralizációt” valósít meg, nem konzultál az önkormányzatokkal, és jelentősen beavatkozik a legfőbb funkcióikba.

Továbbá azt is negatívumként értékelték, hogy az önkormányzatok egyre nehezebb anyagi helyzetbe kerülnek, és emiatt egyre kevésbé tudnak jól képzett munkaerőt toborozni. 

A jelentésben egyúttal mindezek miatt azt javasolták a magyar kormánynak, hogy állítsák le a központosítást, konzultáljanak az önkormányzatokkal, és igyekezzenek minél kevésbé beleavatkozni az ügyeikbe.

Továbbá azt is szorgalmazták, hogy az állam biztosítson elegendő forrást a helyhatóságok részére, illetve engedje meg nekik, hogy saját hatáskörükben szabályozzák az adópolitikát. 

(Index.hu)

*Az Európa Tanács egy regionális, nemzetközi szervezet, amelynek székhelye Strasbourg. Jelenleg 47 tagja van, de nyitva áll bármely olyan európai állam előtt, amely elfogadja a jogállamiság intézményét és garantálja állampolgárai számára az alapvető szabadság és emberi jogokat. A Tanács egyik legfontosabb eredménye az Emberi Jogok Európai Egyezményének 1950-es elfogadása volt. Ennek keretében állították fel az Emberi Jogok Európai Bíróságát, amely az emberi jogok legfőbb európai bírói fóruma. Az Európa Tanács laza, kormányközi együttműködés keretében jött létre, és, szemben az Európai Tanáccsal és az Európai Unió Tanácsával, nem az Európai Unió intézménye.

Hirdetés