korhaz2Az orvosegyetemek kikerültek a jelentésre kötelezettek köréből, részben ennek is köszönhető a tartozásállomány csökkenése.

Idén először augusztus végére 18,6 milliárd forinttal csökkent a kórházak tartozásállománya. A nagy mértékű mérséklődésnek oka egyrészt, hogy az egészségügyi intézmények a Járvány Elleni Védekezési Alapból augusztusban jelentős többletforrást kaptak, ami fedezetet nyújthatott a lejárt szállítói számlák egy részének kifizetéséhez – válaszolta a VG megkeresésére a Magyar Államkincstár (MÁK).

Ezenkívül a tartozásállomány zsugorodásához hozzájárult az is, hogy a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézmények (Semmelweis Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem) a modellváltást követően, 2021. augusztus 1-jétől nem központi költségvetési szervként, hanem vagyonkezelő alapítvány fenntartásában működnek tovább. Az orvosegyetemek tartozásállománya július végén 9 milliárd forint körül alakult.

Az államkincstár adatai szerint a Debreceni Egyetemnek július végén még 2,8 milliárd, a Pécsi Tudományegyetemnek 3,4 milliárd, a Szegedi Tudományegyetemnek 2,7 milliárd, a Semmelweis Egyetemnek pedig 126 millió forint adóssága volt.

A MÁK lapunknak küldött válaszaiból kiderül, hogy mivel az orvosegyetemek a központi alrendszerből kikerültek, így nem vonatkozik rájuk az államháztartásról szóló törvény, és nem kell a MÁK felé adatot szolgáltatniuk, ezért nem szerepelnek már az augusztus végi nyilvántartásban sem.

Az orvostechnológiai beszállítók kilenc-tíz hónapja nem kaptak egy fillért sem az adósságrendezés során – mondta a VG-nek Rásky László, a legnagyobb beszállítókat tömörítő szervezet, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára.

(VG.hu)

Hirdetés