leRomlottak a makrogazdasági kilátások Közép- és Kelet-Európában a harmadik negyedévben - derül ki a Pénzügyi és Számviteli Szakemberek Nemzetközi Szervezete (ACCA) és az üzleti könyvvizsgálók szervezete (IMA) közös kutatásából, amelynek eredményeit jutatták el az MTI-nek.

A válaszadók 58 százaléka (a korábbi 54 százalékkal szemben) úgy látja, hogy romlanak a gazdasági körülmények, és csak 37 százalék számít javulásra, szemben a korábbi 44 százalékkal.

A nemzetközi jelentést több mint 42 000 válasz alapján, a világ 1000 pénzügyi szakemberének véleményére alapozva készítették el.

A gazdasági körülmények általában véve továbbra is kedvezőtlenek a régióban, de a válaszadók szerint van ok a reményre - mondta a közlemény szerint Manos Schizas, az ACCA vezető gazdasági elemzője, a jelentés egyik szerzője.

"Miközben szűkült a hozzáférés a növekedési tőkéhez, és sosem látott mértékben romlottak a pénzforgalmi feltételek, gátolva az üzleti kapacitásfejlesztést és a nem organikus növekedési lehetőségeket, észrevehető a hagyományosabb üzleti lehetőségek élénkülése, illetve az árfolyam-ingadozás mérséklődése. Ennek következtében az üzleti bizalom kissé erősödött, megtörve az egy éve tartó csökkenő tendenciát a régió aggasztó makrogazdasági helyzete ellenére" - mondta.

A közép- és kelet-európai válaszadók 47 százaléka számolt be bizalomvesztésről saját szervezetének kilátásait illetően, ami 6 százalékpontos csökkenés a második negyedévhez képest. Bizalomnövekedésről 19 százalék számolt be a korábbi 14 százalék után - derül ki a felmérésből.

Az összesített adatok szerint a válaszadók harmada (a második negyedévben mért 32 százalékhoz képest most 33 százalék) tapasztalt bizalomvesztést ebben a negyedévben, míg mindössze 28 százalékuk beszélt bizalomnövekedésről, ami 2 százalékkal kevesebb, mint az előző negyedévben volt.

A pénzügyi szakértők 58 százaléka még mindig optimista országa gazdasági fellendülését illetően, míg 37 százalékuk pesszimista, ami egy százalékpontos csökkenést mutat a korábbi kutatáshoz képest, a globális üzleti bizalom ugyanakkor már második negyedéve csökken.

A pénzügyi szektor lendülete torzítja a reálgazdaságról alkotott képet, ahol annak ellenére, hogy a növekedési tőke a globális gazdasági válság óta most a leginkább hozzáférhető, a valós üzleti lehetőségek hiánya a befektetések visszaesését jelentette világszerte - emelte ki Manos Schizas. Hozzátette, hogy az olaj és más nyersanyagfélék iránti kereslet visszaesése több olyan feltörekvő gazdaságot is kihívások elé állított, amelyek üzemanyag- és ásványexportra támaszkodnak a további növekedés és a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében.

Hirdetés