korrupcioAz új önkormányzati törvényjavaslat néhány ponton javít az önkormányzatok átláthatóságán, valamint a képviselői összeférhetetlenségen, ugyanakkor jelentős korrupciós kockázatokat vet fel a polgármesteri pozíció megerősödése miatt - áll a Transparency International elemzésében.

Az új törvény szövegéből keveset tudunk meg a megyék jövőbeni szerepéről, a járások és a helyi önkormányzatok közötti feladatmegosztásról, a gazdálkodás szabályairól és az ellenőrzések összehangolásáról. Ez nehezíti az elszámoltatható működési rendszerek kialakítását – áll a nemzetközi szervezet állásfoglalásában.

Az elemzők leszögezik, hogy az új rendszer nyertesei egyértelműen a polgármesterek lesznek, mivel hatásköreik radikálisan megerősödnek. A jövőben például nemcsak a fővárosban, hanem a tízezer főnél nagyobb településeken is átruházható lesz a polgármesterre az intézményvezetői kinevezések köre – idézi a stop.hu. Kiemelt korrupciós kockázatot jelent, hogy a jövőben a polgármester egy személyben hagyhatja jóvá a településrendezési tervet, holott indokolt lenne, hogy egy ilyen nagy jelentőségű kérdésben az önkormányzat legfontosabb testületi szerve döntsön. Ráadásul a testületi döntéshozatal eredménytelensége esetén a polgármester kizárólagos, át nem ruházható testületi hatáskörök kivételével bármilyen döntést meghozhat.

Az elemzés szerint a megyéket szinte minden hatáskörüktől megfosztják azzal, hogy elveszítik középfokú szolgáltatási feladataikat, és kizárólag területfejlesztési és területrendezési szerepük lesz. Ezzel egész működésük megkérdőjelezhetővé válik.

Miközben a javaslat számos ponton rögzíti a nyilvánosság követelményét, nem lehet majd nyilvános ülést tartani többek között az összeférhetetlenségi, a kitüntetési, a vagyonnyilatkozat-tételi ügyekben. A rendelkezés megfogalmazása elnagyolt, ráadásul ellentétes a Ptk. szabályaival, és radikálisan csökkenti a nyilvánosságot is - írják a Transparency International elemzői.

Hirdetés