agenda13A jövő évi költségvetés egyik neuralgikus pontja az önkormányzati rendszer és a szociális ellátások kérdése. Miközben a kormány alapvetően újratervezi az egész önkormányzati rendszer finanszírozását, egyúttal politikai aknákat helyez el az önkormányzatoknál – szögezi le elemzésében a Policy Agenda.

A szociális segélyezés eddig azzal a megkötéssel működött, hogy jogszabályokkal meghatározták, hogy mire költhetik a pénzt a települések. Ennek az volt a célja, hogy nagyjából egyenlő feltételek érvényesüljenek az ország különböző településein. Az önkormányzati rendszer átalakításával a kormány most lehetőséget lát arra, hogy újratervezze a szociális ellátások rendszerét is.

A települések idén több jogcímen is kaptak a központi költségvetésből szociális kiadásokra pénzt. Az egyik ilyen forrásból 2012-ben 190,2 milliárd forintot használhatnak fel a segélyek fedezetére. A felhasználható konkrét összeg településenként eltérő, mert részben a lakosságszámtól és a korábbi évben kifizetett segélyek összegétől függ.

A költségvetési tervezet szerint a szociális kiadások összegét jövőre 156 milliárd forintban állapítják meg, egy 19 milliárd forintos részt átvisznek a jövőre létesülő járásokhoz, ezen kívül 15 milliárd forinttal többet adnak a természetben nyújtott szociális ellátásokhoz. Az úgynevezett alapszolgáltatásokra a költségvetés idén összesen 39,2 milliárd forintot adott az önkormányzatoknak, jövőre a pénzbeli ellátások terhére ezt az összeget megnövelték 63,9 milliárd forintra.

Az átalakítás szociális katasztrófát idézhet elő egy-egy településen. Eddig az állam megkövetelte, hogy a „pénzéért” cserébe azt is megmondhassa, hogy adott önkormányzat milyen szolgáltatásokat nyújt az ott élőknek – írják az elemzők. A jövőben ez annyiban változik – legalábbis a tervekből ez olvasható ki -, hogy a település szabadon dönt arról, mire költi a kapott pénzt. Amennyiben pénzügyi szempontok szerint gondolkodik az önkormányzat, akkor a látványos, és sok embernek segítséget nyújtó szolgáltatásokra költi a pénzét. Egyes valóban rászoruló rétegek számára nem lesz biztosított az eddigi szolgáltatás.

A változtatás indirekt módon csökkenti a közmunkapénzeket. A közfoglalkoztatás önkormányzati önrészének részbeni forrása a szociális célra adott költségvetési pénzekben van. Ha a települések vezetői még ezt a csökkentett összeget is átcsoportosítják természetbeni ellátásokra, többen közmunka nélkül maradhatnak, ez tovább élezi a településen meglévő feszültségeket, könnyen olyan éhséglázadásokhoz vezethet az új mechanizmus, amely Borsodban már valósággá is vált (Rakaca).