penz11A kormánypárti polgármesterek által vezetett 5000 fő feletti "sztárvárosok" részesülnek a legnagyobb állami segítségben az adósságkonszolidáció során - derül ki a Napi Gazdaság elemzéséből.

A tízmilliárdnál nagyobb adósságú önkormányzatok közül a 46 650-es lélekszámú, - 2011. december 31.-i állapot szerint - 21,3 milliárd összadóssággal rendelkező Hódmezővásárhely esetében az adósságkonszolidáció tervezett mértéke 60 százalék. Ugyanez a helyzet a 21,2 milliárdos teher alatt nyögő Kaposvárott is, amelyet 66 478-an laknak. Már kevésbé "kedves" az államháztartásnak például Nyíregyháza, Debrecen, Keszthely. Utóbbiak csak fele arányban részesülnek állami segítségben.

A tavaly már pengeélen táncoló Esztergomot mindössze 40 százalékban konszolidálják, holott 30 ezres lakosához képest halmozott fel csaknem 24 milliárdnyi adósságot. A Fővárosi Önkormányzat és a budapesti kerületek egységesen 40 százalékban részesülnek függetlenül attól, hogy 21 ezer (XXII. kerület) vagy 134 ezer (XI.) lakosa van.

Mint korábban megírtuk, az adósságátvállalás százalékos mértékéről az államháztartásért felelős miniszter és a helyi önkormányzatokért felelős miniszter legkésőbb február 28-áig köt megállapodást az érintett önkormányzatokkal. Ezt követően a tárca vezetővel az ÁKK Zrt. útján legkésőbb június 28-áig születhet egyezség a városok és azok hitelezői között, ezzel pedig gondoskodik az adósság átvállalásáról. Az önkormányzatok csütörtökig az átvállalással érintett adósságelemek 2012. december 31-ei állományáról meghatározott adattartalom szerinti igazolást és nyilatkozatot kaptak a - például - hitelt biztosító pénzintézetektől.

Kiemelt, 70 százalékos adósságkonszolidációban többnyire a maximum 20 ezres városok részesülhetnek, többségüket inkább 5-10 ezren lakják. Ilyenek például Újfehértó, Nagyecsed, Nagyhalász, Ibrány, Balkány, Tápiószecső, Pilis, és Érd.