Az Országgyűlés elfogadta az Állami Számvevőszék 2015. évi szakmai tevékenységéről és az intézmény működéséről szóló beszámolóját. Az erről szóló határozatában az Országgyűlés elismeri továbbá az Állami Számvevőszék pénzügyi kultúra feltérképezésére irányuló és a pénzügyi kultúra elterjesztése érdekében végzett tevékenységét, és támogatja az ÁSZ feladatellátását a pénzügyi tudatosság egész társadalomra történő kiterjesztése érdekében – írja az asz.hu.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) még 2016. április 28-án adta át az Országgyűlésnek a 2015. évi tevékenységéről és működéséről szóló megújult formájú és tartalmú beszámolóját. A tavaszi ülésszak során az ÁSZ Beszámolót a Gazdasági bizottság, illetve a Nemzetiségi bizottság megtárgyalta ülésén, és mindkét bizottság egyhangúan – ellenszavazat nélkül – támogatta. Az Országgyűlés a 2016. június 8-i és 2016. október 10-i plenáris ülésein tárgyalta a beszámolót. Domokos László, az ÁSZ elnöke 2016. június 8-án expozéjában számolt be a képviselőknek az előző év eredményeiről, továbbá az ellenőrzési és tanácsadási tevékenység során kiemelt fókuszterületekről.

Az ÁSZ elnöke az Országgyűlés ülésén elmondta: az Állami Számvevőszék számára 2015 a „hasznosulás kiteljesedésének éve volt”, mivel aktívan támogatta a parlament törvényalkotó tevékenységét, a jól irányított állami működést, emellett fokozottan élt a törvények által biztosított jogorvoslati lehetőségeivel is.

Az ÁSZ 2015-ben 221 jelentést hozott nyilvánosságra, továbbá az Országgyűlés bizottságai 33 ülésen 49 számvevőszéki dokumentumot tárgyaltak meg. Az elszámoltatható közpénzfelhasználás érdekében összesen 194 alkalommal értesítette az ÁSZ valamely hatóságot, illetékes felügyeleti szervet az ellenőrzései során feltárt bűncselekményre, vagy súlyos szabálytalanságra utaló gyanú miatt.

Az ÁSZ törvényben meghatározott tanácsadó tevékenysége a 26 elemzés készítésén túlmenően az országgyűlési határozatokban megjelölt feladatok végrehajtásával valósult meg. Az Állami Számvevőszék az Országgyűlés legfőbb ellenőrző intézményeként kiemelt figyelmet fordított 2015-ben is a Számvevőszéket érintő országgyűlési határozatoknak való megfelelésre, melyek megvalósulását, hasznosulását az elmúlt hetekben összefoglaló cikksorozat keretében is ismertette.

A Számvevőszék évek óta elkötelezett támogatója a pénzügyi tudatosságfejlesztés területén szerveződő intézményközi együttműködéseknek, illetve apénzügyi kultúrakutatásoknak. Az ÁSZ pénzügyi kultúra fejlesztésére irányuló társadalmi szerepvállalását az Országgyűlés 41/2014. (XI. 13.) számú határozatában ismerte el és támogatta. Az ÁSZ célja, hogy az egyének nem megfelelő pénzügyi tudatosságából, a nem kellően megalapozott pénzügyi döntésekből fakadó nemzetgazdasági, makrogazdasági kockázatok mérséklődjenek, s ezáltal javuljon a magyar családok pénzügyi tudatossága.

Az ÁSZ 2015-ben elvégezte a pénzügyi kultúra fejlesztéssel foglalkozó szervezetek és az általuk vezetett programok felmérését. A kutatás eredményei rámutattak arra, hogy a pénzügyi kultúra fejlesztést megcélzó programok, képzések alacsony eredményességűek, annak ellenére, hogy a képzésekre jelentős közpénzt használnak fel. Továbbá hangsúlyozta, hogy a kiegyensúlyozott gazdasági fejlődéshez, a pénzügyi rendszer kockázatainak csökkentéséhez indokolt a pénzügyi tudatosság fejlesztése az egész magyar társadalom tekintetében.

Az Országgyűlés elfogadott határozatában megerősíti, hogy szükséges az ÁSZ jövőbeli aktív kezdeményező szerepe a pénzügyi tudatosság fejlesztésének folyamatában, ellenőrzési tapasztalatait felhasználva, erős szakmai-tudományos hátterével egyfajta katalizátorszerepet, támogató funkciót szükséges betöltenie. Ezt elsősorban a nemzeti stratégia előkészítésében való részvétellel, az állam egyes szereplőivel történő együttműködéssel, valamint a fennálló együttműködésből fakadó feladatok ellátásával tudja elérni, melyek megvalósításához az Országgyűlés felhatalmazást ad.

Hirdetés