euAz uniós belépésünk utáni első években közelített Magyarország fejlettsége az EU-átlaghoz, azóta alig, viszont a szegénység csökkent, a magyar munkaerő pedig jóval drágább lett. És arra emlékszik még valaki, amikor arról volt szó, hogy 2008-ban lesz magyar euró?

Az EU-csatlakozás utáni első néhány évben nagyot nőtt az egy főre jutó GDP a közösség átlagához viszonyítva, de valójában attól még mindig messze járunk. Más kérdés, hogy 2007 után 2012 volt az első év, amikor nem közelítettünk az EU-átlaghoz, azóta pedig akárhogy is nő a magyar gazdaság, az unió GDP-je is úgy nő, hogy nem tudunk közelebb jutni e célhoz.

A szegénység által fenyegetett népesség arányát tekintve javult viszont a magyar mutató. Nem mindig volt ez így még az uniós csatlakozásunk után sem. Évekig folyamatosan romlott a szám, a mélyponton, 2013-ban például a magyarok 34,8 százalékát fenyegette a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség. Azóta az EU leglátványosabb javulása a mienk, mostanra 19,6 százalékra ment le ez az adat. Ebben némileg szerepe volt annak is, hogy megváltoztatták a módszertant, de nem érdemes trükközéssel vádolni a statisztikusokat, már csak azért sem, mert a KSH is az Eurostat eljárása alapján dolgozik.

A cikk itt folytatódik

Hirdetés