merleg3Az államháztartás központi alrendszerének hiánya az önkormányzatok nélkül júniusban 173,6 milliárd forint volt, az első félévben a deficit 517,7 milliárd forint, az éves előirányzat 89,8 százaléka - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A végleges adatok megegyeznek az előzetes számokkal. Júniusban az államháztartás egészén belül a központi költségvetés 188,6 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai közel 1 milliárd forint deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 16,0 milliárd forint szufficittel zártak.

A törvényi előirányzat 2012-re 576,2 milliárd forintban határozta meg az éves államháztartási hiányt. A központi büdzsé hiánya az idei első félévben 592,3 milliárd forintot tett ki, a tb-alapok egyenlege 3,3 milliárd forint deficitet mutatott. Ezzel szemben az elkülönített állami pénzalapok 77,9 milliárd forint többlettel zártak az első félévben.

Az NGM rámutat: az egyszeri tételektől megtisztított, vagyis azonos bázisú 2011. évi és 2012. évi központi alrendszerű időarányos hiányok esetében az idei évi 58,8 százalékos mérték jóval kedvezőbb lett a tavalyi 79,5 százaléknál. A központi költségvetés június havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest 130,7 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek. Elsősorban az adóbevételek haladták meg a tavalyi összeget. Emellett a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei és a kamatbevételek is magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában.

A központi költségvetés június havi kiadásai 38,7 milliárd forinttal nagyobb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások esetében főként a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai (részben a bevételi többleteikkel összhangban), a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai (a korhatár előtti ellátások átkerülése miatt) és a kamatkiadások lettek nagyobbak a tavalyi év azonos hónapjánál.

A központi költségvetési szervek bevételeinek és kiadásainak alakulásában jelentős szerepet játszanak a megyei önkormányzatoktól az államhoz átkerült intézmények bevételei és kiadásai.

Részletek az NGM honlapján >>