penz20A közbeszerzési piac elmúlt 20 évét vizsgálva megfigyelhetjük, hogy 2014-ben volt a legmagasabb a közbeszerzési eljárások száma, míg ha az értékeket nézzük, akkor a 2013-as év volt a rekord - olvashatjuk az Állami Számvevőszék (ÁSZ) Pénzügyi Szemléjében. Az adatok alapján megállapítható, hogy a helyi önkormányzatok jelentős szerepet töltenek be a közbeszerzésekben, illetve, hogy a tavalyi évben az európai uniós forrásokból finanszírozott eljárások súlya visszaesett – írja a portfolio.hu.

A Közbeszerzési Hatóság nyilvántartást vezet a közbeszerzésekről, melynek köszönhetően nyomonkövethető a hazai közbeszerzések alakulása az elmúlt 20 évben - írja az ÁSZ a napokban megjelent Pénzügyi Szemléjében Egyébként a közelmúltban megjelent Közbeszerzési Hatóság beszámolója, de az ÁSZ összefoglalója ennél mélyebben vizsgálja a közbeszerzési piac elmúlt időszakának adatait.

Az 1996-tól 2015-ig terjedő időszakban a közbeszerzések értékének és számának alakulását vizsgálva megfigyelhetjük, hogy 2014-ben volt a legtöbb a közbeszerzési eljárások száma, értékét tekintve pedig a 2013. "rekordévnek" számít.

Az ajánlatkérők által közzétett hirdetmények adatai alapján, a 2015-ben az ajánlatkérők 14 127 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le, amely mindössze 0,5 százalékkal marad el a 2014-ben regisztráltaktól. Az értéket tekintve ugyanakkor jelentősebb csökkenés tapasztalható, az 1931,6 milliárd forintos közbeszerzési összérték 9,6 százalékkal marad el a korábbi évben mért 2135,9 milliárd forinttól.

eu stat

Amennyiben a beszerzési tárgyak szerint bontjuk meg a közbeszerzéseket, látható, hogy az 1996-tól 2015-ig terjedő időszakban arányaiban hasonlóan alakult a közbeszerzések értéke az egyes évek tekintetében a beszerzési tárgyak vonatkozásában. Kiemelkedő értékeket az egyes években az építkezési beruházások hoztak, melynek csúcsa 2013-ban volt.

eu fo

A következő két ábra a 1996-2015 közötti időszak egyes ajánlatkérői típusok által lefolytatott közbeszerzési eljárások értékének alakulását mutatja. Az ábrákból teljesen jól leszűrhető a helyi önkormányzatok jelentős szerepet töltenek be a közbeszerzések értékeinek alakításában. Fontos kiemelni, hogy a hatóság által vezetett ajánlatkérői nyilvántartásban a legtöbb szervezet (az összes mintegy 40 százaléka) regionális/helyi szintű ajánlatkérőként regisztrált.

eu elja

eu elj

Az elemzés továbbá megállapítja, hogy a 2015-ös év adatait összevetve a 2014-el részben európai uniós forrásokból finanszírozott eljárások súlya visszaesett.  A táblázatból jól látható, hogy összes eljárás felét teszi ki mind 2014-ben, mind pedig 2015-ben az uniós társfinanszírozott közbeszerzések száma és értéke is. Kiegészítésként még annyit említ az ÁSZ szemle, hogy a részben uniós finanszírozású eljárások értékének legnagyobb részét (51,7 százalék) építési beruházások megvalósítására fordították az ajánlatkérők.

eu tars

A tanulmány szerint a mikro-, kis és közepes vállalkozások az eljárások 83,6 százalékát nyerték el, ami lényegében megegyezik a korábbi évi 84 százalékos aránnyal. Az értéket tekintve a kkv-k teljesítményének javulásáról beszélhetünk, hiszen, mint azt az alábbi ábra is mutatja az eljárások összértékéből való részesedésük a 2014. évi 40,7 százalékról 51,3 százalékra nőtt.

eu kkv