Az ÉVOSZ szerint a rendelésállományt és a cégek várakozásait figyelembe véve az építőipar továbbra is a termelés csökkenésére számít.


Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint minden alágazatban a fizetőképes kereslet csökkenése tapasztalható. Ebben az évben kevesebb állami és önkormányzati megrendelésre lehet számítani. Az önkormányzati választások lelassítják a projektek előkészítését és a döntési folyamatokat, a lakosság pedig kivár a beruházásaival. Az év elejétől kínálati piac jellemzi az építésgazdasági lánc egészét – összegezték.

Jelenleg mintegy húszezer újépítésű lakóingatlan áll kivitelezés alatt, ebből idén körülbelül tizenötezer készülhet el a szerződésekből kiindulva. Emellett mintegy 180 ezer lakás felújítása várható az év egészében, ez pedig jelentős csökkenés.

A lakásfelújítást a szakszövetség által is szorgalmazott Otthonfelújítási program elindítása erősítheti fel. Ennek július elején történő elindulása még esélyt ad arra, hogy számos energiamegtakarítást célzó munkával a fűtési szezonig el lehessen készülni. A közlemény szerint továbbra is alacsonyabb az építőipar rendelésállománya, mint egy évvel ezelőtt, a rendelésállomány egy része ráadásul nem ebben az évben, hanem később valósul meg.

Az ágazatban tartósan foglalkoztatottak létszáma 2024-ben tovább csökken, a hat hónapnál tovább foglalkoztatottak számában az ÉVOSZ 10-15 ezer körüli csökkenésre számít.

Az építőanyagok ára az év első felében összességében stagnált, a második félévtől enyhe áremelkedésre lehet számítani.

Az építőipari munkaerőpiacot 2024-ben is sújtja a munkaerő elvándorlása, elöregedése és a generációváltás nehézségei, az iskolarendszerből kikerülő szakemberek alacsony száma. Idén várhatóan a szakmából nyugdíjba vonuló szakmunkások száma mintegy húszezerrel meghaladja az építőipari munkaerőpiacra belépők számát. A munkaerőpiacot továbbra is jellemezni fogja a keletről nyugati irányba történő munkaerő-áramlás.

Idén unión kívüli székhelyű vállalkozások is bekapcsolódtak az erősebb piaci versenybe a hazai építési piacon. A verseny tisztasága a jelenleginél nagyobb piaci ellenőrzést igényel az ÉVOSZ szerint.

A legnagyobb kihívás a teljes építésgazdasági lánc szereplői számára a hatékonyság javítása – hívta fel a figyelmet a közleményben Koji László, az ÉVOSZ elnöke. Ennek első eleme a működésben és a projektek megvalósításában is a költségcsökkentés, a képzés, a munkaerő kiváltásának több módozata – mondta. A fenntarthatóság, a zöld építés, a digitalizáció és a technológiai korszerűsítés a keresletkorlátos piaci körülmények között nagy kihívás elé állítja az ágazatban vállalkozókat.

Hirdetés