aramszA Pénzügyi szemle 2022/3. számában megjelent tanulmány összefoglalóját idézve: az elektromos áram iránti növekvő globális kereslet, a fenntarthatósági elvárások, a globális Covid-járvány és az orosz–ukrán háború is befolyásolja az elektromos áram ellátási láncát. A tanulmány a közeljövő modern intelligens áramhálózatával, a smart griddel foglalkozik a menedzsment megközelítésével. Magyarország legújabb és legkomplexebb smart gridjét elemzi az esettanulmány módszerével.

A smart grid szereplőit vizsgáltuk, hogy milyen volt az együttműködés, milyen tanulási folyamatokat tapasztaltak, milyen kockázatokat láttak és látnak most. Eredményeink szerint a megrendelők és a kivitelezők kölcsönösen elégedettek; a számszerű előnyök mellett mindegyik fél fontosnak tartja a különböző területeken megvalósult tanulási folyamatokat is. A kockázatok a modern technológiából, a komplexitásból, az újszerű megoldásokból és működési mechanizmusokból erednek, de a geopolitikai és világgazdasági bizonytalanságok, hiányjelenségek is hatást gyakorolnak.

A vizsgálat - a Békéscsabai Smart Grid vizsgálata a résztvevők és a szakértők szemszögéből;- tárgyát képező, hazánkban egyedülálló energetikai fejlesztési beruházás a Modern Városok Program támogatásával valósulhat meg. A megyei jogú város vezetése olyan komplex programot álmodott meg, amely hosszabb távon is fenntarthatóvá teszi a város bizonyos létesítményeinek üzemeltetését. Mi több, akár az elektromos tömegközlekedési rendszer kialakítását is támogatni tudja a napelemparkból származó elektromos áram vételezésének lehetőségével. „Az energetikai fejlesztések célja a fenntarthatóság és az energiahatékonyság szempontjainak erőteljesebb érvényesítése a városban SMART GRID rendszer, épületenergetikai beruházások, geotermikus hőhasznosítás, SMART közvilágítási rendszer, valamint intelligens közlekedésvezérlő és környezetkímélő közösségi közlekedési rendszerek megvalósítása révén.”

A teljes tanulmány

Hirdetés