unios beruhazasFejlesztéspolitikai bizottság létrehozásával tenné még hatékonyabbá az európai uniós források felhasználását a kormány – írja a Magyar Idők. A testület felel majd az európai uniós források – ideértve az európai uniós agrár- és vidékfejlesztési alapok – eredményes felhasználásával kapcsolatos feladatok összehangolásáért. Kiderült az is, hogy a közép-magyarországi régió vállalkozásai milyen felhívásokra pályázhatnak az idén.

Fejlesztéspolitikai koordinációs bizottságot (FKB) hoz létre a kormány, az erről szóló határozat a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg. A testület fejlesztéspolitikai javaslattevő, véleményező, döntés-előkészítő és koordináló szervezetként működik majd. A bizottság feladata lesz az európai uniós forrásból megvalósuló fejlesztéspolitikai intézkedések összehangolása, az ehhez kapcsolódó kormányzati döntések előkészítése és az uniós pénzek felhasználásának központi irányításáért felelős Miniszterelnökség munkájának támogatása. A bizottság elnökből és tagokból álló testület lesz, az elnököt a miniszterelnök jelöli ki, a tagjai pedig az irányító hatóságokat vezető államtitkárok, illetve azok helyettesei lesznek, valamint helyet kapnak a testületben az európai uniós források felhasználásáért felelős miniszter által kijelölt személyek és az igazoló hatóság vezetői is. A testület javaslatokat készít majd a hosszú és középtávú fejlesztési és tervezési feladatokról, az Európai Unió pénzügyi támogatásainak igénybevételéhez szükséges tervekről, a programokról, azok végrehajtásáról, a támogatások felhasználásához szükséges intézményrendszer, illetve szabályozás kialakításáról. Emellett a fejlesztések végrehajtásáért felelős szervezetektől beszámolót kérhet és intézkedést javasolhat, nyomon követi az irányító hatóságok munkáját.

A kormány döntött arról is, hogy mely európai uniós pályázatok jelenhetnek meg idén Pest megyében. Az egyébként igen szerény összegből gazdálkodó Versenyképes Közép-Magyarország operatív programon belül ebben az évben 11,54 milliárd forint értékben hirdetnek meg vállalkozásfejlesztési pályázatokat. A korábbi tapasztalatok alapján sikerpályázatnak számító mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítését célzó felhívás összesen 3,58 milliárd forintos kerettel, várhatóan januárban jelenik majd meg. Ezenkívül a cégek piaci megjelenésük támogatására 1,23 milliárd forintot fordíthatnak, az üzleti infrastruktúra fejlesztését pedig egymilliárd forintos keret szolgálja. A tervek szerint márciusban jelenik majd meg a vállalkozók versenyképességének növelését célzó pályázat, a 3,67 milliárd forintos keretből kedvezményes hitel formájában kaphatnak támogatást a cégek. A kutatás-fejlesztési pályázatok idei kerete Pest megyében 15,64 milliárd forint, a turisztikai beruházásokat pedig 6,9 milliárd forint támogatja. A legnagyobb keretösszegű programok az energiahatékonyság területén várhatók. Itt összességében 31,36 milliárd forint értékben hirdetnek meg különböző, többségében visszatérítendő támogatásokon alapuló felhívásokat.

Hirdetés