iskolaAugusztus 15-ig ismét pályázhatnak az önkormányzatok rendkívüli szociális támogatásra, a benyújtott igényekről szeptember 30-ig dönt a belügyminiszter és a nemzetgazdasági miniszter – tudta meg lapunk a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkárságától. Tájékoztatásuk szerint amennyiben egy önkormányzat idén már kapott támogatást, akkor annak a településnek csak három hónapra járó összeget ítélhetnek meg októberre, novemberre és decemberre.

Azoknak, akik csak most nyújtanak be pályázatot, a március 1-jétől december 31-ig terjedő időszak figyelembevételével határozzák meg a támogatást – tudatta az államtitkárság.

Idén egyszer már pályázhattak az önkormányzatok rendkívüli szociális támogatásra: április 15-ig 334 település összesen 2,2 milliárd forint értékben nyújtott be kérelmet a Belügyminisztériumhoz. – Számos olyan önkormányzat volt, amely hulladékszállítási díjkedvezmény biztosításához vagy ünnepnapokhoz kapcsolódó ajándékozások finanszírozásához kért támogatást, amelyeket a korábbi normatív alapú rendszer sem támogatott – mutatott rá a szaktárca. Végül a belügyminiszter és a nemzetgazdasági miniszter június 15-ei döntése alapján 166 önkormányzat összesen 517,1 millió forint támogatásban részesült. Ezek felhasználása során a március 1. és szeptember 30. között teljesített kifizetések vehetők figyelembe.

Emlékezetes, a szociális segélyezés rendszere március 1-jétől módosult, ekkor az alanyi jogon járó, jövedelempótló típusú ellátási formák az önkormányzatoktól a járási hivatalokhoz kerültek, és ők intézik a támogatások folyósítását is.

A képviselő-testületek pedig a szociális törvény alapján az adott önkormányzat rendeletében meghatározott feltételek szerint települési támogatást állapíthatnak meg többek között a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez és a 18. életévét betöltött, tartósan beteg hozzátartozójának az ápolását, gondozását végző személyeknek. A helyhatóságok települési támogatást adhatnak továbbá a gyógyszerkiadások viseléséhez, valamint a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó személyeknek. Emellett a rászorulók indokolt esetben kaphatnak még rendkívüli települési támogatást is. Az önkormányzatok ezekkel kapcsolatos kiadásaikra adhatnak be pályázatot rendkívüli szociális támogatásra.

(napigazdasag.hu)