A támogatási szerződés a támogató Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviseletében eljáró „Energia Központ” Energiahatékonysági, Környezetvédelmi és Energia Információs Ügynökség Nonprofit Kft. nevében Lasch Tímea ügyvezető, a kedvezményezett Tiszazugi Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás nevében dr. Kiss Edit elnök látta el kézjegyével.
A 2009 áprilisában megalakult Tiszazugi Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás 2011 márciusában nyújtott be pályázatot a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretén belül, az Ivóvízminőség javítása pályázati konstrukcióban. Szeptemberben érkezett meg az értesítés a KEOP 1.3.0/2F/09-2011-0002 azonosító számú „Tiszazug Ivóvízminőség-javító Projekt” elszámolható költségeinek a Kohéziós Alapból és a hazai központi költségvetési előirányzatból, vissza nem térítendő támogatás formájában történő finanszírozásáról.
A projekt megvalósítási időszaka a tervek szerint 2011. december 1-jétől 2014. június 11-ig tart. Még ebben a hónapban elindulnak a pályázattal kapcsolatos közbeszerzési eljárások. A tényleges munkálatok várhatóan 2012 májusában kezdődnek.
A tervezett beruházás elszámolható nettó összköltsége 2.892.608.379 Ft. A támogatás mértéke a megvalósítási munkák elszámolható összköltségének 83,61%-a, de legfeljebb 2.418.503.994 Ft. Saját forrásként 474.104.385 Ft-ot (16,39%) jelöl megállapodás. Az európai uniós fejlesztési pályázatok megvalósítását önerő támogatás segíti, amit az EU Önerő Alapból igényelhetnek az ivóvízminőség-javító társulások.
A projektben előirányzott ivóvízminőség-javító beavatkozások szükségességét elsősorban az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló 98/83/EK irányelv határozza meg. A Magyar Köztársaság és az Európai Közösség közötti, 1991-ben aláírt Európai Megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvénnyel összhangban került sor az ivóvíz minőségi  követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló kormányrendelet megalkotására. A rendelet és mellékletei – a vízminőségi ellenőrzés részletes szabályozásán túlmenően – településenként mutatják be a határérték feletti ivóvízminőségi paramétereket, illetve a tervezett vízminőségi célállapotot kielégítő fejlesztési teendőket.
A projekt-csoport településeinek mindegyikére jellemző a komponensek valamelyikének határérték feletti előfordulása a szolgáltatott ivóvízben. A társulás tagjai: Cserkeszőlő, Csépa, Kunszentmárton, Martfű, Nagyrév, Öcsöd, Szelevény, Tiszaföldvár, Tiszainoka, Tiszakürt, Tiszasas, Tiszaug.
A projekt keretében megvalósuló műszaki megoldások részben a saját vízbázisra alapoznak, a helyben, kutakkal felszínre hozott rétegvíz, nyersvíz előírás szerinti állapotba hozatalát célozzák. Tiszaföldváron, Martfűn és Öcsödön egy-egy új kúttal bővül a vízbázis, és sor kerül a vízkezelési technológia fejlesztésére is.  A társulás további kilenc települése esetében regionális körvezeték rendszert alakítanak ki, csépai vízműfejlesztéssel.
A társult települések vízműveinél az eltávolítandó szennyező anyagok, a határérték feletti vízkémiai paraméterek esetenként eltérőek. A projekt valamennyi településen biztosítja majd a megfelelő vízminőség eléréséhez szükséges vízkezelési technológiát.
Hirdetés