tanya02A tanyabusz pályázaton kétezer-hatszáz pályázó nyert, kiértesítésüket megkezdték, a kifizetési kérelmeket a nyertesek október 30-ig nyújthatják be. Öt célterületen vissza nem térítendő támogatást ad az állam idén a tanyafejlesztési program előirányzat keretében - az erről szóló földművelésügyi miniszteri rendelet a megjelent a Magyar Közlönyben.

A tanyabusz pályázat eredeti 15 milliárdos keretét a nagy igényre tekintettel 22 milliárd forintra emelte a Miniszterelnökség - közölte Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára. A Miniszterelnökség még áprilisban három pályázatot tett közzé, ezek a mezőgazdasági gépbeszerzés, a fiatal gazdák, valamint a tanyabuszok támogatását szolgálták. Eddig az utóbbinak az értékelése történt meg.

Az áprilisban közzétett tanyabusz pályázat keretében terepjáró és kisbusz beszerzésére lehetett pályázni az ötezernél kisebb lakosságszámú településeknek. Pályázhattak olyan települések is, amelyeknek a népsűrűsége négyzetkilométerenként nem több száz főnél, valamint amelyek külterületén a település lakosságának több mint két százaléka él.

A tárca két célterületet határozott meg, az elsőben a falu- és tanyagondnoki szolgáltatás fejlesztésére pályázhattak járműre az önkormányzatok, míg a másodikban polgárőrök, egyházak, sportegyesületek és más helyi civil szervezetek igényelhettek támogatást. Egy településről legfeljebb három pályázatot lehetett elindítani, de a tipikus az egy pályázat volt - tette hozzá az államtitkár.

A sikeres pályázók közül 1600 önkormányzat, 400 polgárőr szervezet, 200 pedig egyház volt. A támogatás a jármű teljes vételárát fedezi, terepjáróra 5 millió, buszokra - két méretkategóriában - 8 millió, illetve 10 millió forint jár.

Ugyancsak a tanyákat érintő földművelésügyi miniszteri rendelet jelent meg a Magyar Közlönyben. Az állam öt célterületen támogatja a tanyákat, a támogatás keretösszege 1 milliárd 415 millió forint. Az első célterületbe tartoznak egyebek mellett a villanyáram nélküli tanyák villamosenergia-ellátását célzó önkormányzati fejlesztések. A másodikba és a harmadikba a tanyai lakóépületek felújítása, illetve a gazdasági épületek felújítása, vagy új gazdasági épület építése, továbbá gépek és állatok is vásárolhatók az ebbe a két célterületbe tartozó támogatásokból. A negyedik terület keretében a villanyáram nélküli tanyák lakóépületének alapvető villamosenergia-ellátását célzó egyéni fejlesztésre igényelhető támogatás, míg az ötödik célterület az őshonos állatok tartására és az őshonos növények telepítésének támogatására szolgál.

A támogatások egy részére önkormányzatok, míg a másik hányadára magánszemélyek pályázhatnak. Ez utóbbiaknál feltétel, hogy a 2015. január 1. előtti időponttól kezdve életvitelszerűen a saját tulajdonukban vagy a család valamely tagjának a tulajdonában lévő tanyán lakjanak, vagy pedig a lakóhelyükkel azonos településhez tartozó tanyán éljenek. További feltétel, hogy az igénylő a tanyagazdaságban igazoltan mezőgazdasági tevékenységet folytasson, és az elmúlt három évi bevételének a fele mezőgazdasági tevékenységből származzon, amely azonban nem lehet több mint átlagosan évi nettó 8 millió forint.

A támogatások aránya 75-100 százalékig terjed. Az egyes célterületekre külön pályázati felhívás és adatlap készül, amelyeket az agrártárca honlapján, a kormányzati portálon és a Herman Ottó Intézet saját honlapján lehet majd elérni 30 napon belül. A földművelésügyi miniszter bíráló bizottságot hoz létre, amely a Herman Ottó Intézet értékelése alapján rangsort állít fel a pályázók között. A döntést a miniszter hozza, az elbírálásra a később meghatározandó beadási határidőtől számítva 60 napot ad a rendelet.

Hirdetés