Az ország hét fejlesztési régiójának egy-egy nagyvárosában szervezett szakmai workshop rendezvénysorozat első állomása Miskolc volt, ahol az Észak-magyarországi régió kedvezményezettje számára adtak átfogó képet a projektek előmozdítását célzó lehetőségekről. 

Az NFÜ 2006-os alapítása óta eddig 27 000 projekt valósult meg országszerte, amelyből több mint 6000 az Észak-magyarországi régió fejlesztését szolgálta. Az Európai Unió alapjai és Magyarország forrásai révén létrejött projektek hozzájárultak a lakosság életminőségének javulásához is. A 2007 és 2013 közötti, hét éves uniós fejlesztési ciklusra Magyarországnak megítélt támogatási összeg még koránt sem fogyott el, továbbra is vannak pályázati kiírások, és még számtalan projektötlet vár megvalósításra. A felhasználásra váró források lehívásának felgyorsítására az NFÜ számos szabályozói változtatást javasolt és saját tevékenységét is ennek megfelelően alakította át. A siker kulcsa azonban elsősorban a projektgazdák kezében van. Éppen ezért az NFÜ olyan szakmai workshop rendezvénysorozatot indított, amelynek keretén belül nemcsak az államigazgatási, önkormányzati és non-profit szféra, de a gazdasági szféra forráslehívást akadályozó gyakori problémáiról és azok megoldásairól is szót ejtenek.

„A szakmai célközönség támogatását célzó rendezvények Miskolcon kezdődnek, majd Szegeden, Kaposváron, Székesfehérváron, Győrben, és Debrecenben folytatódnak, s június végén egy budapesti eseménnyel záródnak. A kampány kiemelt célja, hogy a hátralévő időben a kedvezményezetti oldalról a lehető legtöbb számla kerüljön be a rendszerbe. Ehhez mi már előkészítettük az intézményi hátteret, és most a pályázókon, a megvalósításon van a sor” – mondta Petykó Zoltán, az NFÜ elnöke. 

A kedvezményezettek körében az önerő hiánya okozza a legnagyobb nehézséget, amire válaszul az NFÜ bevezette az úgynevezett szállítói finanszírozást és szállítói előleget. Az intézkedésnek köszönhetően gördülékenyebbé válik a projektek megvalósítása, hiszen így csak az önerőt és nem a teljes projektköltséget kell biztosítania a kedvezményezettnek, mivel a megvalósításra vonatkozó elszámolás a projekt előrehaladása közben folyamatos. Emellett a forráslehívást akadályozó leggyakoribb problémák abból fakadnak, hogy nem érkeznek be időben a kifizetési kérelmek, vagy formailag hibásak az igények. A szakmai workshop rendezvények során hasonló problémákra adnak megoldási javaslatokat olyan szakértők, mint Fehér József Imre, a MAG Zrt. szakmai ügyvezető igazgatója, vagy Bene Dániel, az ESZA Nonprofit Kft. ügyvezetője.

Az Észak-magyarországi régióba eddig 512 milliárd forint értékű uniós támogatás áramlott. Az uniós forrásokra épülő pályázatok népszerűségét mutatja, hogy eddig közel 11 000 pályázat érkezett a régióból az NFÜ-höz, amelyek közül a korábbi tapasztalatok alapján elmondható, hogy minden második pályázat tartalmaz támogatható elképzeléseket. Az NFÜ révén az EU-s források eddig olyan nagyobb beruházások megvalósítását ösztönözték, mint a Tisza-tavi Ökocentrum megépítése, a Lillafüredi Állami Erdei Vasút ökoturisztikai fejlesztése, vagy éppen a Robert Bosch Energy Kft. új gyártócsarnokának megépítése Miskolcon. A támogatott projektek mind hozzájárulnak a régió versenyképességének javításához, támogatva a válságból való kilábalást.

„A térségben a Kormány az elmúlt alig másfél évben közel félmilliárd forintot fordított a foglalkoztatás megerősítésére, majdnem 3,5 milliárdot a közlekedésfejlesztésre és több mint 8 milliárdot a tudomány-innovációs programokra. A legnagyobb nyertesek a régió vállalkozásai voltak: közel 25 milliárd fejlesztési forrást ítéltek meg számukra” – mondta Kormány Krisztián, a NORDA Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója. Majd hozzátette, hogy „a régióban jelenleg is több pályázati konstrukció áll nyitva az Új Széchenyi Terv keretein belül: többek között turisztikai és üzleti infrastruktúrafejlesztések, illetve közutak rekonstrukciója témakörben, összesen több mint 30 milliárd forint értékben. De további konstrukciók nyitása is várható.”

Hirdetés