futesNemcsak az intézményi rezsiköltség csökken, hanem több tízezer tonnával az ország szén-dioxid kibocsátása is a tetemes forrásokkal támogatott önkormányzati korszerűsítések következtében. Forrás-átcsoportosítással újranyílik az épületenergetikai fejlesztéseket célzó, nemrég felfüggesztett pályázat is.

Az önkormányzatok által fenntartott intézmények épületei rendkívül rossz műszaki állapotban vannak, és ez olyan jelentős mértékű energiapazarlással jár, amely kedvezőtlenül befolyásolja az ország üvegházhatású gázkibocsátási mérlegét - mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára, Bencsik János, aki közölte: az Új Széchenyi Terv épületkorszerűsítést és a közösségi fűtési rendszerek hatékonyságának növelését elősegítő pályázatain a kormányváltást követően 173 önkormányzat kapott fejlesztési támogatást mintegy 13,4 milliárd forint értékben.

Az államtitkár tájékoztatása szerint a legkedvezőtlenebb anyagi helyzetben lévő települések fizetnek fajlagosan a legtöbbet az elhasznált energiáért, mivel képtelenek saját erőből korszerűsíteni a tulajdonukban lévő középületeket. Mint mondta, rajtuk segítenek az Új Széchenyi Terv épületkorszerűsítést és a közösségi fűtési rendszerek hatékonyságának növelését elősegítő pályázatai. Óvodák, iskolák, szociális és egészségügyi intézmények újulhatnak meg, a beruházások következtében mérséklődik az intézményi rezsiköltség, és évente 28 800 tonnával csökken az ország szén-dioxid kibocsátása.

A települési távhőrendszerek korszerűsítésére kilenc pályázat összesen 1,59 milliárd forint támogatásban részesült. A legtöbb helyen, például Kaposváron, Komlón, Tiszaújvárosban az elöregedett távhővezetékeket cserélik le, míg Makón a geotermikus kaszkádrendszert építenek, Salgótarjánban pedig egy közepes kapacitású biomasszakazánt. A fejlesztéseknek köszönhetően a nyertes hőszolgáltatók évente 635 millió forint megtakarítást könyvelhetnek el.

Azt is bejelentette az államtitkár, hogy az önkormányzatok között nagy népszerűségnek örvendő „Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrással kombinálva” című pályázati konstrukciót hamarosan ismét megnyitja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2,6 milliárd forint átcsoportosításával.