palyazzA következő hetekben tucatjával jelenhetnek meg az új kiírások, a már jól ismert sikerpályázatok mellett logisztikai, beszállítói és klaszterprogramok is elindulnak. Az év második felében pedig megjelenhetnek a hitellel kombinált termékek is – írja a Magyar Idők.

Míg tavaly a 2007–2013-as ciklus zárása miatt csak néhány fejlesztési felhívás jelent meg, addig januártól tucatjával írhatja ki a kormány az új, 2014–2020-as keretből finanszírozott pályázatokat – mondta lapunknak Essősy Zsombor, a Mapi Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. A szakember szerint az év első pályázatai között újdonságként egy beszállítói felhívás jelenik majd meg. A támogatás célja a magyar tulajdonú cégek megerősítése a nagyvállalatokon keresztül. Ezenkívül készül egy klaszterprogram is, ami az összefogást erősíti a vállalkozói szférában, és lesz logisztikai célú felhívás is. A múlt évben kiírt felhíváshoz képest nagyobb kerettel várható egy eszközbeszerzést célzó pályázat megjelenése. A szakember szerint az év második felében érkezhetnek az úgynevezett kombinált termékek, amelyek keretében a támogatás mellé hitelt is kapnak a pályázók. A nyárra ugyanis feláll a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) egész hálózata, amely központi szervként osztja ki a visszatérítendő forrásokat. Számtalan ilyen típusú pályázatra számíthatunk, az energetikától a gépberuházáson át az informatikáig. A szolgáltató szektor például eddig ki volt zárva az uniós pályázatokból, így esetükben nem kérdéses, hogy igénybe fogják venni ezt a támogatási formát – jegyezte meg Essősy Zsombor.

Az új pályázatokkal kapcsolatban elmondta: nyilvánvaló, hogy a mindenkori kormányzatnak az a törekvése, hogy az adminisztrációt csökkentse, ezt a célt azonban – a fokozódó brüsszeli elvárások miatt – nem tudja teljesíteni. Éppen ezért az ellenőrzési oldal most előreláthatóan még szigorúbb lesz, mint korábban volt. Fontos, hogy a vállalkozások komolyan vegyék a pályázati kiírásban foglalt követelményeket. Az innovációs felhívásokat például – a korábbi időszakkal ellentétben – nem lehet összetéveszteni egy kapacitásbővítési tenderrel. Minden tendernek valamilyen újdonságot, innovatív elemet kell tartalmaznia. A szakember szerint az elbírálás során biztosan elutasítják azokat a pályázatokat, amelyek csak egy egyszerű kapacitásbővítést, egy eszközvásárlást céloznak meg. Tapasztalatai szerint az elmúlt hetekben számos ilyen próbálkozással találkoztak a pályázatírók. Rengeteg pályázatot adnak be a cégek, ezért elképzelhető, hogy többszörös lesz a túljelentkezés egy-egy felhívás esetében. Ugyanakkor borítékolható, hogy a pályázatok többségét el fogják utasítani – fogalmazott Essősy Zsombor.

Az idén megjelenő pályázatok hatása néhány évvel később, legkorábban 2017–2018 környékén érződik majd a gazdaságban. Bár mikroszinten nyilván azonnal lesz eredménye az uniós pénzek felhasználásának, a nemzetgazdaság egészét tekintve néhány éves átfutásra van szükség – mondta. Ha egy cég elnyer egy beruházási támogatást, az év folyamán megvásárolja az eszközt, vagy ha kell, logisztikai csarnokot épít. Mindez önmagában is növeli a GDP-t, ugyanakkor akkor lesz igazán érezhető a bővülés, ha az adott gép elkezd termelni, a termék pedig adott esetben exportra kerül.

Hirdetés